W piątek w Gnieźnie rozpoczęło się uroczyste zgromadzenie z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego z udziałem prezydenta, premiera oraz przedstawicieli obu izb parlamentu. Podczas posiedzenia odczytana zostanie uchwała dotycząca rocznicy koronacji pierwszego króla Polski.
Uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów zostało zorganizowane w hali widowiskowo-sportowej w Gnieźnie. Podczas uroczystości przemawiali m.in.: prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu – Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska oraz premier Donald Tusk.
Uchwała dotycząca 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego
W trakcie posiedzenia odczytano uchwałę dotyczącą 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Dokument o identycznej treści został wcześniej przyjęty przez obie izby parlamentu.
Co zawiera uchwała?
W zawarto m.in. to, że dzięki koronacji Bolesława Chrobrego Polska stała się suwerennym państwem, uznawanym przez inne kraje europejskie oraz ważnym graczem politycznym na kontynencie. Potwierdzeniem trwałości i niepodległości Polski była koronacja Mieszka II, syna Bolesława I Chrobrego, w grudniu 1025 roku.
Jak zaznaczyli parlamentarzyści, oba wydarzenia „miały fundamentalne znaczenie dla przetrwania naszej Ojczyzny, która mierzyła się w kolejnych latach zarówno z konfliktami wewnętrznymi, jak i wrogością niektórych sąsiadów”.
„Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej upamiętniają wydarzenia, które miały miejsce w Gnieźnie tysiąc lat temu” – napisali posłowie i senatorowie.
„Posłowie i senatorowie wyrażają przekonanie, że odwaga i mądrość naszych przodków, dzięki którym dziesięć wieków temu Polska stała się trwałym bytem na mapie Europy, są niewyczerpanym źródłem poczucia wspólnoty narodowej i inspiracją do dalszych starań o siłę i pomyślność naszej Ojczyzny” – podkreślili.
Uroczyste obchody państwowe w Gnieźnie
Obchody państwowe odbywają się w Gnieźnie od środy do niedzieli i związane są z jubileuszem 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta, a także z odpustem ku czci świętego Wojciecha, głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i samego Gniezna. Dla społeczności Kościoła gnieźnieńskiego jest to także ważny moment, aby uczcić 1025. rocznicę powstania pierwszej na ziemiach polskich archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej.
Obchody kościelne
Obchody kościelne rozpoczną się w sobotni wieczór w katedrze gnieźnieńskiej. W niedzielę legat papieski kard. Kazimierz Nycz poprowadzi tam mszę. W trakcie Eucharystii odczytane zostanie przesłanie papieża Franciszka. Na uroczystości związane z 1000-leciem koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta, papież przygotował specjalne słowo, które przekazał jeszcze w marcu.
Źródło: PAP