Grupa pseudokibiców jednej ze śląskich drużyn została rozbita przez policję. Zajmowali się przemytem narkotyków oraz imigrantów, tzw. szlakiem bałkańskim.
W wyniku skoordynowanej, międzynarodowej operacji wspieranej przez Europol, funkcjonariusze policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkami byli pseudokibice jednej ze śląskich drużyn piłkarskich. Grupa przestępcza zajmowała się dużym przemytem narkotyków oraz organizowaniem nielegalnych przemytów migrantów przez tzw. szlak bałkański. Na ślad gangu natrafili funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Pseudokibiców z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Gang przemycał narkotyki i imigrantów
Śledczy odkryli, że grupa przemycała narkotyki z Holandii do Polski, m.in. płynną amfetaminę, marihuanę, kokainę, ekstazy i MDMA, z których część trafiała do Szwecji oraz poza teren Unii Europejskiej. Członkowie grupy w Świętochłowicach produkowali amfetaminę na podstawie przemyconych prekursorów.
Organizowano także nielegalne transporty imigrantów „szlakiem bałkańskim” do Niemiec – przez Serbię, Chorwację, Austrię, Czechy i Polskę. Według mediów, koszt takiej „usługi” wynosił około 500 euro od osoby, a cena rosła w przypadku dodatkowych utrudnień, na przykład podczas przepraw pontonami.
Akcję koordynował Europol
Działania śląskiej policji w zakresie zwalczania nielegalnej migracji wspierane były przez Straż Graniczną, służby z Belgii i Niemiec oraz koordynowane przez Europol. Dowody wskazują na wprowadzenie na rynek wielu ton narkotyków oraz przemyt setek nielegalnych imigrantów za granicę. Podczas akcji w Polsce rozbito linię produkcyjną, zabezpieczono kilkadziesiąt kilogramów narkotyków, skonfiskowano luksusowy samochód, pieniądze oraz repliki broni.
Pseudokibicom przedstawiono zarzuty
Organy ścigania zatrzymały 15 członków grupy przestępczej, w tym 10 Polaków. Ostatnie działania policji związane z tą sprawą miały miejsce we wrześniu 2024 roku w Świętochłowicach oraz w lutym tego samego roku, kiedy to zatrzymano osoby podejrzane o produkcję i dystrybucję narkotyków. W marcu bieżącego roku zatrzymano 59-letnią kobietę powiązaną z nielegalnym punktem hazardowym, służącym jako magazyn nielegalnych towarów.
Prokurator przedstawił zatrzymanym łącznie 22 zarzuty, obejmujące m.in. kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcję substancji psychotropowych oraz handel dużymi ilościami narkotyków. Wobec sześciu podejrzanych zastosowano tymczasowe aresztowanie, natomiast wobec pozostałych – środki zapobiegawcze w formie wolności.
Źródło: DoRzeczy