W najnowszej zmianie Regulaminu Sejmu wprowadzono zasady, które mogą znacząco wpłynąć na obecność posłów podczas posiedzeń. Od teraz, za nieusprawiedliwione nieobecności, parlamentarzyści będą musieli liczyć się z konsekwencjami finansowymi.
Zmiany w regulaminie Sejmu
Zgodnie z nowymi przepisami, sposób potwierdzania obecności posłów na obradach ulega zmianie. Do tej pory obecność była potwierdzana na liście obecności oraz poprzez udział w głosowaniach. Teraz, Prezydium Sejmu wprowadza zasadę, zgodnie z którą posłowie będą potwierdzać swoją obecność podpisem na liście obecności wykładanej każdego dnia posiedzenia. Dodatkowo, w dniu posiedzenia Sejmu, w którym odbywają się głosowania, posłowie będą musieli wziąć udział w co najmniej 4/5 głosowań, aby ich obecność została potwierdzona.
Zmiany w regulaminie. Posłowie nie zgodzili się na wniosek o odrzucenie projektu
Za zmianami w Regulaminie głosowało 233 posłów – przede wszystkim koalicji rządzącej, przeciwko było 179 – przede wszystkim klub PiS, 14 – przede wszystkim posłowie Konfederacji – wstrzymało się od głosu. Wcześniej posłowie nie zgodzili się na zgłoszony przez PiS wniosek o odrzucenie projektu.
Obecnie obowiązujące przepisy
Obecnie marszałek Sejmu zarządza obniżenie uposażenia i diety parlamentarnej posła o: 1/30 za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniu Sejmu lub za niewzięcie w danym dniu udziału w więcej niż 1/5 głosowań oraz 1/30 za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności na posiedzeniu komisji, jeżeli liczba tych nieobecności przekroczyła 1/5 liczby posiedzeń komisji w miesiącu kalendarzowym.
Zmiana Regulaminu zwiększa sankcje w związku z nieusprawiedliwioną nieobecnością na posiedzeniu Sejmu, jeżeli w danym miesiącu jest większa niż 3 dni. W takim przypadku marszałek Sejmu może zarządzić obniżenie uposażenia i diety parlamentarnej posła o 1/5 za czwarty i każdy następny dzień nieusprawiedliwionej nieobecności podczas obrad Sejmu.
Obniżenie uposażenia poselskiego nie może przekraczać łącznie 9/10 jego wysokości
Nowy przepis przewiduje utratę diety parlamentarnej i obniżenie uposażenia do 1/10 jego wysokości w kolejnych miesiącach, jeśli poseł, w związku z nieusprawiedliwioną nieobecnością, opuści 18 następujących po sobie dni posiedzeń Sejmu. Ma to zastosowanie do czasu wzięcia przez posła udziału w posiedzeniu Sejmu.
Zmiany zakładają możliwość odwołania się do Prezydium Sejmu od zarządzonej uchwały w ciągu 7 dni od dnia, gdy zostanie ona doręczona posłowi. Potrącenie miałoby zostać wykonane nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia podjęcia uchwały o utracie diety parlamentarnej i obniżeniu uposażenia albo po ponownym rozpatrzeniu sprawy.
Według nowelizacji, obniżenie uposażenia poselskiego nie może przekraczać łącznie 9/10 jego wysokości.
źródło: PAP