Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który umożliwi użytkownikom aplikacji mObywatel od 1 stycznia 2026 r. dostęp do danych o prognozowanej emeryturze.
Prognozowana emerytura w mObywatelu
Zgodnie z przegłosowaną przez Sejm ustawą, od 1 stycznia 2026 roku będzie możliwość udostępniania w aplikacji mObywatel danych dotyczących m.in. prognozowanej emerytury. Użytkownicy mObywatela będą mogli uzyskać dostęp do informacji emerytalnej.
Rozwiązanie powstaje we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych
W aplikacji znajdą się także – na podstawie odpowiednich porozumień – informacje z dobrowolnych programów oszczędzania. Rozwiązanie powstaje we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, bez tworzenia nowych systemów czy obciążania budżetu państwa, wskazano w informacji.
мега зеркаломега зеркало
Ustawa zakłada także uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej z 2021 roku, której wdrożenie byłoby kosztowne i dublowałoby już istniejące narzędzia.
кракен торкракен тор
Projekt uwzględnia postulaty deregulacyjne i wpisuje się w strategię rozwoju aplikacji mObywatel jako głównego kanału cyfrowych usług publicznych.
Rząd przyjął projekt, który ma na celu zrekompensować straty poniesione przez część seniorów
кракен ссылкакракен ссылка
Osoby urodzone po 1948 roku, które przeszły na emeryturę w latach 2009-2019 i złożyły wniosek w czerwcu, otrzymywały niższe świadczenia. Sytuacja ta dotyczy ok. 100 tysięcy osób. Teraz jednak rząd przyjął projekt, który ma na celu zrekompensować stratynponiesione przez część seniorów w wyniku przejścia na emeryturę w niekorzystnym czasie.
мега сайтмега сайт
Propozycja przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zakłada, że każdy emeryt i rencista rodzinny, który w latach 2009-2019 przeszedł na emeryturę lub rentę rodzinną w czerwcu, będzie miał prawo do ponownego ustalenia wysokości swojego świadczenia.
źródło: dorzeczy