Komisja Europejska ogłosiła, że z funduszu innowacyjnego na rozwój czystych technologii przyznała 4,8 miliarda euro dotacji dla 85 projektów w całej Europie. Z tego wsparcia skorzysta także osiem polskich projektów
Wśród inwestycji wyróżnionych przez Komisję Europejską znalazły się projekty z różnych sektorów technologii proekologicznych, co pokazuje szeroki zakres wsparcia na rzecz transformacji przemysłowej i energetycznej. Polskie projekty, które otrzymały dotacje, to m.in. inicjatywy związane z produkcją wodoru i energii odnawialnej oraz magazynowaniem energii. Wyróżnione przedsięwzięcia obejmują:
- ZE PAK – produkcja wodoru mającego zasilać transport publiczny, w szczególności autobusy.
- Cementownia Kujawy w Bielawach – przedsięwzięcie związane z ograniczeniem emisji w sektorze cementowym.
- BZK Energy – rozwój biogazowni, umożliwiających produkcję ekologicznej energii.
- GreenH2 – projekt skoncentrowany na produkcji wodoru.
- Hiszpańska firma Windar – budowa fabryki wież wiatrowych w Szczecinie.Celem jest wspieranie transformacji energetycznej i redukcji emisji w energochłonnych sektorach, co ma umożliwić Europie osiągnięcie celów klimatycznych. .Ponadto dwa projekty związane z magazynowaniem energii i bateriami, realizowane przez szwedzką firmę Northvolt, będą częściowo prowadzone na terenie Polski, ale także w Sztokholmie. Fundusz innowacyjny KE jest jednym z najważniejszych narzędzi finansowania przejścia na gospodarkę niskoemisyjną, co jest szczególnie istotne w dobie przyspieszających zmian klimatycznych. Polskie projekty wspierane z tego funduszu mogą stać się modelowymi przykładami innowacji w sektorze energetycznym i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju.