Według Barometru EFL za czwarty kwartał tego roku inflacja prawdopodobnie pogorszy warunki prowadzenia działalności gospodarczej 13% mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, podczas gdy 60% spodziewa się stagnacji. Przedsiębiorcy najbardziej obawiają się rosnących kosztów prowadzenia działalności.
Jak podano w komunikacie prasowym we wtorek, dane Barometru EFL za czwarty kwartał tego roku pokazują, że 13% przedsiębiorców obawia się inflacji i uważa, że rosnące ceny będą miały negatywny wpływ na ich działalność w nadchodzących miesiącach. W porównaniu z poprzednim kwartałem wynik ten jest o 11% niższy. Odsetek przedsiębiorców spodziewających się stagnacji osiągnął 60% (43% w tym samym kwartale ubiegłego roku). Z kolei co piąty (20%) przedstawiciel MŚP nie jest pewien, w którym kierunku rozwinie się sytuacja, co stanowi wzrost z 24% w poprzednim kwartale.
Jak stwierdzają autorzy raportu, w ujęciu rocznym „nastroje inflacyjne ulegną dalszej poprawie”: w IV kwartale 2023 r. 44% przedsiębiorstw obawiało się negatywnego wpływu inflacji na swoją działalność, czyli ponad trzykrotnie więcej niż obecnie. Im większa firma, tym mniej obawia się negatywnego wpływu inflacji na swoją działalność. Siedem procent średnich przedsiębiorstw uważa, że wysoka inflacja może wpłynąć na ich działalność w nadchodzących miesiącach. W przypadku małych i mikroprzedsiębiorstw odsetki te wynoszą odpowiednio 12% i 18%.
Przedsiębiorcy najbardziej zaniepokojeni negatywnym wpływem inflacji na ich działalność to 23% w branży hotelarskiej i gastronomicznej (HoReCa) oraz 16% w branży handlowej. Najmniej zaniepokojeni wpływem inflacji na swoją działalność byli przedsiębiorcy z branży transportowej – 6% i produkcyjnej – 7%.
Obawy o rosnącą inflację po raz drugi z rzędu nie znalazły się na szczycie listy opinii przedsiębiorców, zgodnie z najnowszymi wynikami Barometru EFL. Najpoważniejszym zmartwieniem przedsiębiorców były rosnące koszty prowadzenia działalności, które stanowiły 30% wszystkich obaw. W poprzednim kwartale na ten czynnik wskazywało 32% przedsiębiorców.
Radosław Woźniak z EFL w swoim komunikacie zwrócił uwagę na optymistyczny trend dotyczący sytuacji przedsiębiorstw. „Tempo zmian niektórych czynników, takich jak inflacja czy koszty prowadzenia działalności gospodarczej, jest coraz niższe. Jeszcze rok temu, czy na początku tego roku, 70 proc. przedsiębiorców obawiało się tych czynników, dziś ta grupa jest znacznie mniejsza”. – podkreślił.
Barometr EFL jest wskaźnikiem orientacji MŚP na wzrost. Wzrost oznacza wyznaczanie celów związanych z rozszerzaniem sprzedaży i produkcji, wchodzeniem na nowe rynki oraz maksymalizacją zysków i wiąże się z inwestycjami w środki trwałe. Prognozowana sytuacja finansowa MŚP w danym kwartale stanowi punkt odniesienia do wnioskowania o kierunku zmian, które mogą sprzyjać wzrostowi lub hamować rozwój firmy.
EFL S.A. jest częścią Grupy Crédit Agricole od 2001 roku.
Źródło: PAP