Kolejne zmiany dotyczące ekologii oraz wprowadzaniu nowych dyrektyw klimatycznych, do jakich są przymuszani Polacy, będą wdrażane w kilku polskich miastach.
Na uroczystości podpisania listów poparcia oraz memorandum stawili się przedstawiciele pierwszych pięciu miast. Kraków, Warszawa, Łódź, Rzeszów oraz Wrocław rozpoczęły wdrażanie neutralności klimatycznej, oraz zrównoważony rozwój miast, wspólnie z Ministerstwem Środowiska i Klimatu.
Inicjatywa jest również częścią inicjatywy „Europejska misja 100 neutralnych klimatycznie inteligentnych miast do 2030 roku”.
Jak komentuje prezydent miasta Krakowa na platformie X: „Zmiany klimatu to fakt. Kraków potrzebuje transformacji, by do nich się przygotować”.
Precyzyjne działania w przyszłość dotyczące Miejskich Kontraktów Klimatycznych nie są jasne.
Konkretny przygotowany plan ma zostać zatwierdzony przez Prezydentów Miast. Urząd Miasta Krakowa opracowuje plan od 2022 roku. Jednak, czy do mieszkańców miast trafiła informacja z jakimi zagrożeniami wiążą się wdrażanie owych planów.
Proponowana inicjatywa jest kolejnym wymogiem ekologicznym dla mieszkańców miast, które będą odczuwane na kilku polach.
Wzrost kosztów życia.
Wprowadzenie restrykcyjnych regulacji klimatycznych często wiąże się z podniesieniem kosztów dla przedsiębiorstw, szczególnie tych, które muszą dostosować swoje działania do bardziej ekologicznych standardów. Te dodatkowe wydatki mogą być przenoszone na konsumentów, co podniesie ceny usług i produktów, zwiększając koszty życia mieszkańców.
Negatywny wpływ na przemysł Kontraktów Klimatycznych.
Przemysł ciężki, energetyka oparta na węglu i inne sektory tradycyjnej gospodarki mogą być zmuszone do ograniczenia produkcji, co wpłynie na ich rentowność. Firmy te mogą zacząć szukać alternatywnych tańszych możliwości produkcyjnych w innych miastach lub krajach. W następstwie takich działań zakłady produkcyjne z tego sektora gospodarki będą ograniczały etaty i co za tym idzie spowoduje to wzrost bezrobocia w regionie objętym działaniami Kontraktem Klimatycznym.
Wzrost podatków spowodowany Kontraktami Klimatycznymi.
Ambitne cele klimatyczne pociągają za sobą szereg bardzo kosztownych inwestycji takich jak modernizacje infrastruktury, rozwój technologii odnawialnych i redukcję emisji CO2.
Aby pokryć te koszty, miasto może podnieść podatki, co obciąży budżety mieszkańców i przedsiębiorstw na lokalnym rynku objętym Kontraktem.
Ryzyko opóźnień i spowolnienia w realizacji projektów.
Wdrażanie polityk klimatycznych wiąże się z dużymi inwestycjami w infrastrukturę, które mogą rozciągać się czasie. Bezpośrednim wpływem na mieszkańców miast w przypadku takich opóźnień są problemy związane z przeciągającymi się remontami dróg, budową nowych instalacji i problemów z dostępem do energii.
Nierówności społeczne wynikająca ze wdrożenia Kontraktów Klimatycznych
Równie ważną rolę w obecnym polskim społeczeństwie jest pogłębiający się problem nierówności społecznej. Bardziej zamożni mieszkańcy są w stanie łatwiej przystosować się do nowych regulacji, np. poprzez zakup pojazdów elektrycznych czy instalację paneli słonecznych. Z kolei osoby o niższych dochodach mogą odczuwać większe trudności w dostosowaniu się do zmian, co prowadzić do wzrostu napięć społecznych i nowych podziałów.