Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o likwidacji niektórych kanałów TVP. Zniknąć mają stacje: TVP ABC 2, TVP Kobieta, TVP Historia 2, TVP Kultura 2 oraz Alfa TVP. Zaproponowano także w projekcie Karty Powinnościowej utworzenie jednej stacji TVP Wiedza z trzech dotychczas odrębnych kanałów: TVP Nauka, TVP Historia oraz TVP Dokument.
Decyzja została uzasadniona następująco: „KRRiT przewiduje, że w każdym roku obowiązywania Kart Powinności na lata 2025 – 2029, analogicznie do obecnej trudnej sytuacji finansowej mediów publicznych, wystąpią znaczne niedobory tych środków. KRRiT stoi również na stanowisku, że ustalenie Kart Powinności na lata 2025-2029 stoi w sprzeczności z celami procesu likwidacji, w szczególności w odniesieniu do spółek mediów publicznych”. W związku z tym nadawca będzie musiał zmienić plany i dalej wypełniać zapisy z obowiązującego aktualnie dokumentu.
Oświadczenie Rady musiało pojawić się do 15 listopada. Z dotychczasowych przekazów wynika, że jednogłośnie odmówiono upoważnienia przewodniczącego Macieja Świrskiego do zawarcia umowy w sprawie zatwierdzenia Kart Powinności mediów publicznych na lata 2025-2029. Brak zgody skutkuje niemożnością zamknięcia części stacji przez TVP.
W oficjalnym komunikacie KRRiT czytamy: „Pomimo pozytywnej oceny sposobów wypełniania zadań misyjnych zawartych w Kartach, Krajowa Rada uznała, że podobnie jak w 2019 r. przedstawione szacunkowe koszty realizacji tych powinności uniemożliwiają ich sfinansowanie z dostępnych środków publicznych. Ponadto, podpisanie na pięć lat Kart Powinności jest niemożliwe ze względu na to, iż budżet państwa jest kreowany na jeden rok, a nie na pięć lat. Nie ma zatem pewności co do wysokości publicznego finansowania realizacji misji w kolejnych latach”.
Pomysł rezygnacji z odrębnego działania wyżej wspomnianych kanałów, m.in. TVP Historii, został skrytykowany przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. We wrześniu rada programowa Telewizji Polskiej negatywnie zaopiniowała projekt korekty planów programowo-finansowych nadawcy publicznego na rok 2025. Należący do rady aktor i dziennikarz Krzysztof Luft zdiagnozował ten ruch jako decyzję polityczną, gdyż zmiany dotyczyły jedynie mało znaczących drobiazgów, tj. likwidacja TVP Historii, TVP Nauki oraz TVP Dokumentu. Wojciech Skurkiewicz, szef Rady Programowej TVP i senator PiS zaznaczył natomiast w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że takie działania są nie do przyjęcia dla większości członków Rady Programowej.