„Obowiązek świadczenia usługi powszechnej ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia doręczania listów i paczek w całej UE. Dzisiejsza decyzja potwierdza, że Polska planuje zrekompensować Poczcie Polskiej świadczenie powszechnych usług pocztowych w całym kraju z korzyścią dla obywateli i zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa”
Tak wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. Konkurencyjności Margrethe Vestager argumentuje zgodę KE na przekazanie przez Polskę Poczcie Polskiej rekompensaty w wysokości 865 mln euro za świadczenie powszechnych usług pocztowych w latach 2021-2025. Tzw. powszechna usługa pocztowa, która została powierzona PP w 2015 na okres kolejnych 10 lat, obejmuje dostarczanie w urzędach pocztowych i skrzynkach pocztowych co najmniej pięć dni w tygodniu przesyłek pocztowych o wadze do dwóch kilogramów, paczek pocztowych o wadze do 20 kilogramów, listów poleconych i przesyłek dla osób niewidomych i niedowidzących.
Unijna komisja ds. Konkurencyjności dopuszcza dofinansowanie przez państwa przedsiębiorstw pod określonymi warunkami. Ma to na celu minimalizowanie zakłóceń konkurencji ze strony prywatnych firm świadczących usługi analogiczne do Poczty Polskiej, takich jak choćby InPost, DHL czy DPD, ich ekspansja na rynku przewozowym spowodowała znaczące ograniczenia wpływów będącej dotąd niemal monopolistą państwowej spółki.
Po zapoznaniu się z argumentacją strony polskiej Komisja Europejska uznała, że pomoc państwa dla Poczty Polskiej „oparto na solidnej i zachowawczej metodyce, co gwarantuje, że nie przekroczy ona kosztu netto usługi publicznej powierzonej Poczcie Polskiej”.