MSZ oświadcza, że na dzisiejszym spotkaniu szefów dyplomacji: Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii, poruszone zostaną kwestie związane z obronnością Europy i relacjami transatlantyckimi w obecnej sytuacji geopolitycznej.
Rzecznik MSZ Paweł Wroński przekazał, że w dniu dzisiejszym w Pałacu na Wyspie w Warszawie rozpocznie się spotkanie, które zainauguruje robocze śniadanie, a następnie odbędą się rozmowy plenarne.
W wydarzeniu wezmą udział szefowie MSZ Polski, Niemiec, Francji i Włoch: Radosław Sikorski, Annalena Baerbock, Jean-Noel Barrot oraz Antonio Tajani. Zdalnie uczestniczyć będzie również szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Albares, a także – najprawdopodobniej – szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy.
Na spotkaniu pojawi się także przyszła Wysoka Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Kaja Kallas. Planowano również obecność szefa MSZ Ukrainy Andrija Sybihy, jednak – jak podał rzecznik MSZ – będzie on w tym czasie w drodze z USA do Ukrainy, gdzie ma zaplanowane uczestnictwo w wydarzeniach związanych z tysięcznym dniem konfliktu zbrojnego Rosji przeciwko Ukrainie, który przypada we wtorek.
Jakie kwestie zostaną poruszone?
Zdaniem rzecznika MSZ, kluczowymi tematami dyskusji będą zagadnienia dotyczące obronności Europy oraz relacji transatlantyckich w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej. Wroński zaznacza, że podczas dzisiejszego spotkania rozmówcy w szczególny sposób odniosą się do tysięcznego dnia wojny w Ukrainie.
Przed południem została zaplanowana także konferencja prasowa Sikorskiego, Baerbock, Barrota i Tajaniego.
Kwestie europejskiej polityki bezpieczeństwa oraz przyszłości relacji transatlantyckich z USA, zostały poruszone już wcześniej – 9 listopada – podczas rozmowy telefonicznej MSZ państw Trójkąta Weimarskiego, czyli Polski, Francji i Niemiec.
W zeszłym tygodniu, podczas spotkania ze zwolennikami w Katowicach, szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił, że w Warszawie odbędą się najważniejsze rozmowy na temat wojny w Ukrainie.
„W przyszłym tygodniu będę gospodarzem spotkania w formacie Trójkąta Weimarskiego Plus” – powiedział szef MSZ, odnosząc się do piątkowej rozmowy telefonicznej kanclerza Niemiec Olafa Scholza i Władimira Putina.
Sikorski zaznaczył, że Polska przestrzega zasady, według której decyzje dotyczące Ukrainy powinny być podejmowane w porozumieniu z tym krajem. Zauważył również, że „sprawy przyspieszają”. „Jak państwo widzą, to w Warszawie będą prowadzone najważniejsze rozmowy o tym kryzysie” – zaakcentował szef polskiej dyplomacji. W późniejszej rozmowie z Polsat News minister wspomniał, że PiS oraz prezydent Andrzej Duda powinni obecnie wykorzystać swoje dobre relacje z Donaldem Trumpem i jego administracją, aby zabiegać o wsparcie dla Ukrainy.