Państwa członkowskie UE zatwierdziły w poniedziałek nowe rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Zgodnie z rozporządzeniem, od 2030 r. wszystkie opakowania będą nadawać się do recyklingu, a jednorazowe kosmetyki i przyprawy pakowane w plastik zostaną zakazane.
Komisja zaproponowała zmiany do obecnej dyrektywy w sprawie opakowań dwa lata temu. Komisja stwierdziła, że wielokrotnie zmieniane przepisy nie przyczyniły się do zmniejszenia ilości odpadów opakowaniowych w UE. Według Eurostatu, 40% plastiku i 50% papieru używanego w UE jest wykorzystywane do pakowania towarów, a opakowania stanowią 36% odpadów komunalnych KE, proponuje rozporządzenie zamiast dyrektywy. Oznacza to, że nowe rozporządzenie nie wejdzie w życie, dopóki kraje nie wprowadzą go do swoich przepisów krajowych, ale wejdzie w życie, gdy rozporządzenie wejdzie w życie.
W poniedziałek nowe prawo zostało zaakceptowane przez państwa członkowskie, kończąc tym samym proces legislacyjny. Gdy rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE, jego przepisy zaczną obowiązywać 18 miesięcy później.
Do 2029 r. 90% jednorazowych plastikowych i metalowych pojemników na napoje będzie musiało być zbieranych oddzielnie, np. poprzez systemy kaucji. W 2030 r. wszystkie opakowania będą nadawać się do recyklingu „w ekonomicznie opłacalny sposób”.
Rozporządzenie wyznacza nowe cele w zakresie redukcji odpadów opakowaniowych na mieszkańca UE: do 2030 r. redukcja o 5% w porównaniu z 2018 r.; do 2035 r. redukcja o 10%; a do 2040 r. redukcja o 15%. Na przykład od 2030 r. sprzedaż kosmetyków w miniaturowych plastikowych opakowaniach, które są obecnie sprzedawane w hotelach, zostanie zakazana.
Ketchup, musztarda i śmietanki do kawy nie będą oferowane w jednorazowych plastikowych opakowaniach; plastikowe opakowania na owoce i warzywa ważące mniej niż 1,5 kg również znikną z rynku UE. Zakazane zostaną również plastikowe torebki na herbatę. Bardzo lekkie torby plastikowe również zostaną zakazane, ale ostatecznie zostaną dopuszczone do stosowania w opakowaniach żywności sprzedawanej w dużych ilościach.
UE stawia na promocję opakowań wielokrotnego użytku. Od 2030 r. sprzedawcy napojów i żywności na wynos będą musieli oferować konsumentom możliwość korzystania z własnych pojemników. Nowe rozporządzenie jest częścią dużego projektu Komisji Europejskiej na lata 2019-2024, Europejskiego Zielonego Ładu.
Źródło: PAP