Prowadzona przez Krzysztofa Kasprzaka oraz Kaję Godek Fundacja Życie i Rodzina zaprezentowała we wpisie internetowym statystyki odnoszące się do zachowań homoseksualnych w Polsce i na świecie.
Autorzy wpisu zaznaczyli, że wizerunek społeczności LGBT oraz homoseksualistów jest wyraźnie kreowany przez media. Wedle ich diagnozy odbiorcy mają odnosić wrażenie, że takie preferencje seksualne są zjawiskiem powszechnym. Organizuje się ponadto sporo marszy równości, obchodzi tzw. miesiąc dumy, pojawiają się też firmy wspierające LGBT.
Środowisko osób należących do tej społeczności, w optyce Fundacji, wymaga dla siebie nie tylko tolerancji, ale także promowania ich idei i pomysłów. Ponadto cel ruchu stanowi udowodnienie, że LGBT stanowi siłę wiodącą w społeczeństwie – nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Statystyki jednakże sugerują nieco odmienny stan rzeczy.
Należy zaznaczyć, że dane statystyczne dotyczące LGBT nie są kwestią oczywistą. Różnią się z całą pewnością w zależności od kraju, w jakim są przeprowadzane. Ponadto odmiennie prezentują się w odniesieniu do całej „społeczności LGBT”, czyli osób o różnych preferencjach seksualnych oraz ich heteroseksualnych sympatyków, inaczej natomiast jeżeli pod uwagę weźmiemy jedynie sam homoseksualizm.
„W Wielkiej Brytanii przebadano aż 46 659 osób pod kątem preferencji seksualnych. Z badań wyszło, że homoseksualiści stanowią 1,4% społeczeństwa (0,9% geje/lesbijki, 0,5% biseksualiści). Dane przedstawiło Brytyjskie Narodowe Biuro Statystyczne. W USA podobne badania we wszystkich stanach przeprowadził Instytut Gallupa (Gates i Newport 2013). Po uśrednieniu uzyskano wynik: 3,5%. Badania prowadzone w stanie Massachusetts w latach 2001-2008 (Conron i in. 2010) na 67 359 osobach również wskazały ok. 3% (2% gejów lub lesbijek, 1% biseksualistów)” – podaje w swoim artykule Fundacja Życie i Rodzina.
W Polsce temat statystyk dotyczących orientacji seksualnej jest stosunkowo nowy. Raport z 2002 roku (autorstwa A. Janczewskiego) oraz z 2012 roku (wykonany przez Z. Izdebskiego) zawiera publikacja B. Wieczorek zatytułowana „Homoseksualizm. Przegląd światowych analiz i badań”. Jak wynika z badań prowadzonych w naszym kraju na przestrzeni lat, jedynie 1, 33 % Polaków deklaruje orientację homoseksualną. Jest to 505 tys. osób przy populacji 38 mln.