Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR) ogłosili wzrost zagrożenia lawinowego do drugiego stopnia. Intensywne opady śniegu w nocy spowodowały, że na Kasprowym Wierchu leży już 45 cm świeżego śniegu, a temperatura na szczycie spadła do -15°C. Silny wiatr, głębokie zaspy i oblodzone szlaki utrudniają wędrówki w Tatrach oraz w Beskidach.
Tatrzański Park Narodowy (TPN) informuje o trudnych warunkach na szlakach, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu, gdzie śnieg całkowicie przykrył ścieżki, przez co są one niewidoczne i trudne do rozróżnienia. Połączenie gęstych chmur oraz głębokich zasp śniegu może prowadzić do łatwej utraty orientacji w terenie, co sprzyja niebezpiecznym sytuacjom i przypadkom pobłądzeń.
TPN apeluje, by turyści wybierający się w wyższe partie Tatr posiadali odpowiednie doświadczenie w turystyce zimowej, umiejętność oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dobrze dobieraną trasę. Należy również pamiętać o niezbędnym sprzęcie zimowym: rakach, czekanie, kasku i lawinowym ABC. Turyści powinni unikać wchodzenia na tafle stawów, w tym na popularne Morskie Oko, gdzie lód miejscami jest cienki i może się załamać.
Również w Beskidach warunki turystyczne są bardzo trudne. Po nocnych opadach śniegu i silnym wietrze, szlaki są śliskie, a pod świeżą warstwą śniegu zalega lód. Wędrujący powinni zaopatrzyć się w raczki, a warunki do wędrówek mogą znacznie wydłużyć czas przejścia tras. Górskie służby ratunkowe przypominają o ostrożności i apelują, aby w zimie nie wybierać się na szlaki samotnie. Na Babiej Górze obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna w rejonie Markowych Szczawin wynosi 35 cm, a w wyższych partiach gór sięga 60 cm, z miejscowymi nawianymi zaspami o wysokości do 100 cm. Perć Akademików – najtrudniejszy szlak w Beskidach, prowadzący na szczyt Babiej Góry, jest zamknięty do wiosny.
Turyści wybierający się na wędrówkę w góry muszą być dobrze przygotowani na trudne warunki. Ważne jest solidne obuwie, ciepła odzież oraz sprzęt taki jak raczki, raki (zwłaszcza na Babią Górę) i kijki. Warto także zabrać naładowany telefon z aplikacją „Ratunek”, powerbank i latarkę, ponieważ zmrok zapada szybko. W górach panują dobre warunki narciarskie, jednak narciarze również powinni pamiętać o rozgrzewce przed zjazdami, aby uniknąć kontuzji. W razie wypadku w górach, turysta może wezwać pomoc, dzwoniąc na numery alarmowe: 985 lub 601 100 300.