Minister przemysłu Marzena Czarnecka podczas piątkowego wystąpienia w Katowicach na inauguracji roku akademickiego podkreśliła, że obok transformacji energetycznej konieczna jest także transformacja edukacyjna. Wskazała, że do 2030 roku zapotrzebowanie na ekspertów w dziedzinie czystej energii może wynieść 50 tysięcy osób.
Marzena Czarnecka, posiadająca tytuł prof. dr hab. i pełniąca funkcję kierownika Katedry Transformacji Energetycznej tej uczelni, wygłosiła wykład inauguracyjny zatytułowany „Nauka i edukacja w kontekście transformacji Śląska, energetyki oraz przemysłu”.
Przemiany na Śląsku – edukacja i energetyka w centrum uwagi
Minister podkreśliła, że Ślązacy wyróżniają się wyjątkową cechą, którą premier szczególnie docenia i właśnie dlatego zdecydowano o utworzeniu ministerstwa w tym regionie. Celem jest m.in. pokazanie, że transformacja jest możliwa do przeprowadzenia.
Czarnecka podkreśliła, że kluczem do tego jest edukacja i rozwój nauki. „Istnieją dwie ścieżki. Pierwsza opiera się na innowacyjności, prowadzeniu badań i działalności badawczej, które będą całkowicie nowatorskie.”
Transformacja energetyczna a wyzwania edukacyjne
Podczas swojego wystąpienia minister podkreśliła, że obok transformacji energetycznej istnieje pilna potrzeba przeprowadzenia reform w obszarze edukacji. Zwróciła uwagę, że jest to konieczne z powodu rosnącego zapotrzebowania na rynku pracy.
Wskazała, że w 2030 roku prognozowane zapotrzebowanie na specjalistów od czystej energii wyniesie około 50 tysięcy osób. Minister zaznaczyła, że rynek pracy wymusza rozwój kadry ekspertów w dziedzinie energetyki odnawialnej.
Minister zwróciła uwagę, że działalności edukacyjnej powinna towarzyszyć aktywność naukowa, szczególnie w obszarach takich jak wodór, neutralność węglowa, magazynowanie energii oraz zastosowanie sztucznej inteligencji.
Potrzeba regulacji prawnych dla rozwoju nowych technologii energetycznych
Czarnecka podkreśliła, że te zagadnienia nie ograniczają się tylko do kierunków technicznych, ale obejmują również dziedziny takie jak prawo czy ekonomia. „W Polsce wciąż nie ma przepisów dotyczących wodoru, co stwarza niezwykłą okazję dla młodych ludzi.”
Młodzi ludzie mają unikalną szansę, aby zaangażować się w tworzenie nowych regulacji prawnych, co stwarza możliwości do kształtowania kariery w dziedzinie energetyki, innowacji i prawa związanego z nowoczesnymi technologiami.