Minister sprawiedliwości Adam Bodnar zawiesił w poniedziałek prokuratora Ostrowskiego w czynnościach na sześć miesięcy. Zdaniem Ostrowskiego, mamy do czynienia z „ustrojowym zamachem stanu”.
Prok. Ostrowski: chciałem mieć tylko spokój i obiektywnie prowadzić to śledztwo
Michał Ostrowski komentował sprawę we wtorek w „Polsat News”. Oświadczył on, że nie popełnił żadnego przewinienia dyscyplinarnego, a prokurator generalny informowany był o wszystkich czynnościach. Co więcej, w poniedziałek, zgodnie z jego poleceniem, przekazał mu akta sprawy. Zastępca PG zamierza odwołać się od decyzji Bodnara do sądu dyscyplinarnego.
,,Pracuję trzydzieści lat, naprawdę chciałem mieć tylko spokój i obiektywnie prowadzić to śledztwo, które w ostatnie dni prowadziłem w sposób dość aktywny […] Kolejne czynności utwierdzały mnie w przekonaniu, że to wszczęcie było zasadne” – mówił prok. Ostrowski
Według prokuratora, mamy do czynienia z „ustrojowym zamachem stanu” związanym z „przewagą władzy wykonawczej i ustawodawczej nad sądowniczą, czego konstytucja nie przewiduje”.
Sprawa „zamachu stanu”
W czwartek prok. Ostrowski poinformował, że wszczął śledztwo ws. podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu stanu m.in. przez premiera, marszałków Sejmu i Senatu, czy też szef Rządowego Centrum Legislacyjnego. Zawiadomienie to skierował do sekretariatu prok. Ostrowskiego prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski. W jego ocenie, od 13 grudnia 2023 r. osoby te działają „w zorganizowanej grupie przestępczej”, „mając na celu zmianę konstytucyjnego ustroju RP oraz działając w celu osiągnięcia lub zaprzestania działalności TK oraz innych organów konstytucyjnych, w tym KRS i SN”.
Święczkowski, uzasadniając złożenie zawiadomienia, mówił, że obecna władza doprowadziła m.in.: do podważenia statusu ustroju prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oraz sędziów SN, do zaprzestania publikacji przez RCL orzeczeń TK podważając status obecnych sędziów Trybunału oraz do przyjęcia uchwały Sejmu z 6 marca ub.r. ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego lat 2015-2023 w kontekście funkcjonowania TK.
Prok. Ostrowski przesłuchał prezesa TK, przewodniczącą Krajowej Rady Sadownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką oraz I prezes Sadu Najwyższego Małgorzatę Manowską.
Adam Bodnar powołał prok. Piotra Kowalika do pełnienia funkcji Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości w celu przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w sprawie „oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa przez prokuratora Prokuratury Krajowej Michała Ostrowskiego”. Chodzi o przewinienia dyscyplinarne wyrażone w art. 137, par. 1 Prawa o prokuraturze.
pap