Węgierski sąd postanowił utrzymać w mocy przyznany politykowi PiS Marcinowi Romanowskiemu status uchodźcy. Polska stara się o ekstradycje Romanowskiego w związku z podejrzeniem jego działalności w zorganizowanej grupie przestępczej.
Sąd Metropolitarny dla Budapesztu stwierdził 21 stycznia, że procedura przekazania Romanowskiego stronie polskiej może zostać wszczęta dopiero po jego odnalezieniu, zatrzymaniu i postawieniu przed sądem przez właściwe organy.
,,Procedura azylowa w stosunku do osoby, której dotyczy skarga, została przeprowadzona przez właściwe organy – przyznano jej status uchodźcy. Decyzja ta została utrzymana w mocy przez sąd” – poinformowała w piątek PAP węgierska policja
Sąd poinformował w piątek, że nie ma żadnych nowych informacji do przekazania w sprawie Romanowskiego.
Węgierski prawnik Tamas Lattmann przekazał w styczniu, że to tamtejsze ministerstwo sprawiedliwości, które otrzymało od władz polskich nakaz aresztowania, powinno powiadomić policję o konieczności aresztowania Romanowskiego. W piątek Lattman wyjaśnił, że stanowisko policji opiera się prawdopodobnie na stwierdzeniu braku postępowanie sądowego przeciwko przyznaniu azylu wnioskodawcy.
,,Nie było żadnej decyzji, ponieważ nikt nie wniósł sprawy do sądu. Ten z kolei czeka, aż ktoś zakwestionuje decyzję władz” – powiedział
Na pytanie, kto może zakwestionować tę decyzję, prawnik wymienił samą osobę ubiegającą się o azyl, organy uczestniczące w procesie lub prokuraturę.
Zarzuty dla Romanowskiego
Romanowski podejrzany jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Zarzuty dotyczą również przywłaszczenia pieniędzy w łącznej kwocie ponad 107 mln zł oraz usiłowania przywłaszczenia ponad 58 mln zł. Grozi mu do 25 lat więzienia. Romanowski nie przyznaje się do popełnienia zarzucanych mu czynów.
Podejrzany były wiceminister sprawiedliwości 19 grudnia otrzymał azyl polityczny na Węgrzech. Bartosz Lewandowski – pełnomocnik polityka – przekazał, że poseł zwrócił się o azyl w związku ,,z politycznie motywowanymi działaniami ze strony służb i Prokuratury Krajowej”.
pap