Nie będzie zażalenia komisji śledczej na postanowienie sądu okręgowego, który odrzucił jej wniosek o aresztowanie Zbigniewa Ziobry. Przewodnicząca organu Magdalena Sroka przedstawiła powody tej decyzji.
Komisja ds. Pegasusa nie złoży zażalenia
Sąd Okręgowy w Warszawie rozpatrzył pod koniec marca wniosek sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, która chciała 30-dniowego aresztu dla byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Sąd zdecydował, że były prokurator generalny nie zostanie aresztowany, ponieważ komisja ds. Pegasusa miała możliwość przesłuchania świadka.
Sąd powołując się na informacje ze straży marszałkowej Sejmu i stołecznej policji potwierdził, że komisja wiedziała o tym, że Ziobro został zatrzymany i mogła go przesłuchać. A skoro wiedziała i mogła go przesłuchać, to jego nieprzesłuchanie nie może być podstawą aresztowania – oznajmił wtedy adwokat byłego ministra
Komisja zapowiedziała wówczas odwołanie od tej decyzji.
Jak informował dziennikarz „RMF FM” Tomasz Skory, po przegranej w sądzie komisja nie chce powtórzyć porażki w sądzie apelacyjnym, dlatego nie złoży zażalenia na ubiegłotygodniową decyzję sądu. Zamiast tego Zbigniew Ziobro ma być ponownie wezwany na przesłuchanie 24 kwietnia na godz. 14:00.
Przewodnicząca komisji uważa, że doprowadzenie Ziobry przed komisję będzie skuteczniejsze
Ustalenia „RMF FM” potwierdziła w mediach społecznościowych przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa Magdalena Sroka.
Po zebraniu opinii ekspertów komisji oraz zewnętrznych prawników zdecydowałam, że otwarcie ponownej procedury doprowadzenia ministra Ziobry przed komisję będzie skuteczniejsze niż składanie zażalenia na decyzję SO – napisała parlamentarzystka na portalu X
Z satysfakcją odnotowuję, że Sąd potwierdził legalność Komisji ds.Pegasusa, w pełni podzielam wyrażoną jednoznacznie negatywną ocenę dotychczasowej postawy Z.Ziobry. Dlatego ponowne wezwanie na przesłuchanie trafi do byłego ministra na dzień 24.04
1/2— Magdalena Sroka (@MagdalenaSroka) April 7, 2025
Komisja śledcza ds. Pegasusa bada legalność, prawidłowość i celowość czynności podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania między innymi przez rząd, służby specjalne i policję od listopada 2015 roku do listopada 2023 roku. Komisja ma też ustalić, kto był odpowiedzialny za zakup Pegasusa i podobnych narzędzi dla polskich władz.
źródła: dorzeczy/X