Wielki ponadtysiącletni bilans Polaków wypada nad wyraz chlubnie – zaznaczył prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji zorganizowanej z okazji millenium koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II.
We wtorek w Belwederze w Warszawie odbyła się konferencja „Pięćdziesiąt pokoleń Polaków” zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta RP we współpracy z Fundacją Instytut Pokoleń. W wydarzeniu uczestniczyli historycy, publicyści oraz uczniowie szkół. Spotkanie skupiało się na koronacji pierwszych królów Polski.
List Andrzeja Dudy
„Wielki, ponadtysiącletni bilans Polaków wypada nad wyraz chlubnie. Syntezą bowiem polskich dziejów jest dumne trwanie naszego niepodległego narodu wbrew wielowiekowym zakusom naszych wrogów, którzy próbowali Polskę od siebie uzależnić, podbić, czy wręcz unicestwić” – napisał prezydent Duda w liście, który został odczytany na początku konferencji przez podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Katarzynę Pawlak-Muchę.
Prezydent zaznaczył także, że Polacy potrafili „ufundować i umocnić własne ojczyste miejsce, stworzyć oryginalną i niepodważalną tożsamość narodową, osiągnąć ponadczasową suwerenność, podmiotowość i sprawczość”.
„Mimo licznych dziejowych burz (…) nigdy nie ulegliśmy przemocy i zawsze odradzaliśmy się do niepodległego bytu. Odczuwamy to szczególnie teraz, gdy zbliża się wielki dziejowy jubileusz – millenium koronacji pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego oraz niewiele późniejszej koronacji Mieszka II Lamberta” – podkreślił.
Według opinii Andrzeja Dudy „uzyskanie godności królewskiej przez wybitnego władcę, obdarzonego ogromną energią i przenikliwością, jakim był Chrobry, nie dokonało się przez przypadek”. „Wręcz przeciwnie stanowiło wspaniałe zwieńczenie dynastycznego i państwowotwórczego dzieła Piastów”.
Wspomniał również, że „millenium koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta, to okazja do refleksji i złożenia hołdu pokoleniom Polaków w tym również przedstawicielom innych narodów współtworzących nasz ojczysty dom, którzy w długim łańcuchu patriotycznego dziedzictwa pielęgnowali i bronili polskiej niepodległości”.
„Jesteśmy winni cześć nie tylko władcom i wodzom, lecz także mężom stanu, koryfeuszom polskiej myśli politycznej, uczonym artystom, twórcom kultury, duchownym i świeckim orędownikom wiary i fundamentalnych wartości, budowniczym, mistrzom rzemiosła i przedsiębiorcom, edukatorom, wychowawcom i społecznikom, słowem wszystkim ludziom szabli pióra i codziennej wytrwałej pracy, którzy na przestrzeni wieków, aż po czasy najnowsze byli strażnikami polskości i mocy naszego suwerennego państwa” – zaznaczył prezydent.
„Państwo polskie 'wybuchło’ w trakcie jednego pokolenia”
Uczestniczący w konferencji specjalista z zakresu mediewistyki prof. Wojciech Fałkowski zwrócił uwagę, że „państwo polskie 'wybuchło’ w trakcie jednego pokolenia”, a przybrało trwały kształt w ciągu następnych 3 – 4 pokoleń. W ocenie historyka, trwałość fundamentów tamtego okresu można potwierdzić m.in. poprzez fakt, że granice ówczesnego państwa Piastów w dużej mierze pokrywają się z dzisiejszymi granicami Polski.
„Wtedy właśnie powstała tożsamość terytorialna i wspólnotowa Polaków. Państwo Polskie, które ukształtował Mieszko i Bolesław Chrobry stało się nie tylko obszarem zasiedlonym przez ludzi poddanych władzy, ale oni zaczęli się utożsamiać z tą dynastią” – powiedział.
Prof. Fałkowski dodał także, że „dzięki koronacji powstała (…) tradycja historyczna, tradycja wielkości, majestatu i pewnej wyjątkowości tej wspólnoty.” To wszystko stanowiło „napęd, który został przekazany kolejnym stuleciom”.
„Państwo zapoczątkowane w średniowieczu ewoluuje w kierunku republiki”
„To, że to państwo zapoczątkowane w średniowieczu ewoluuje w kierunku republiki, a nie monarchii absolutystycznej jest czymś szalenie ważnym dla młodych ludzi. Dlatego, że współczesnej Polski nie można zrozumieć bez odniesienie się do przeszłości. To jest zakodowane w naszej mentalności: czyli wspólnotowość, komunitaryzm, równość, to jest dla nas wszystkich bardzo ważne” – powiedziała prof. Magdalena Gawin z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.
Źródło: PAP, PREZYDENT.PL