Cezary Kulesza nie został wybrany do Komitetu Wykonawczego UEFA. Prezes PZPN był wśród jedenastu kandydatów do siedmiu miejsc na czteroletnią kadencję. Polak otrzymał 21 głosów na 55 możliwych i zajął ósmą lokatę.
UEFA ogłosiła nowe władze
Obecny prezes PZPN chciał zastąpić w komitecie Zbigniewa Bońka, który zasiadał w nim przez ostatnie osiem lat i nie mógł już zostać wybrany na trzecią kadencję.
Najwięcej głosów otrzymał Holender Frank Paauw – 49.
Miejsca w Komitecie Wykonawczym zdobyli również: Włoch Gabriele Gravina – 48, Niemiec Hans-Joachim Watzke – 48, Chorwat Marijan Kustic – 42, Fin Ari Lahti – 41, Estończyk Aivar Pohlak – 37 i Armen Melikbekyan z Armenii – 29. Gravina i Watzke ubiegali się o reelekcję.
Kulesza: w nowej kadencji postanowiono dać szansę przedstawicielom innych państw
Kulesza pogratulował w mediach społecznościowych wybranym do władz UEFA oraz zadeklarował pełną gotowość współpracy.
Przez ostatnie dwie kadencje Polska miała swojego reprezentanta w Komitecie Wykonawczym. Decyzją delegatów w nowej kadencji postanowiono dać szansę przedstawicielom innych państw. Rotacja w tego rodzaju organach jest czymś naturalnym i zgodnym z ideą demokracji – przekazał
Zakończył się kongres UEFA. Przez ostatnie dwie kadencje Polska miała swojego reprezentanta w Komitecie Wykonawczym. Decyzją delegatów w nowej kadencji postanowiono dać szansę przedstawicielom innych państw. Rotacja w tego rodzaju organach jest czymś naturalnym i zgodnym z ideą…
— Cezary Kulesza (@Czarek_Kulesza) April 3, 2025
Komitet Wykonawczy. Najwyższy organ wykonawczy UEFA
Komitet Wykonawczy składa się z prezydenta UEFA i maksymalnie 19 innych członków: 16 wybranych przez Kongres UEFA (w tym co najmniej jedną kobietę), dwóch przez European Club Association i jednego przez stowarzyszenie lig europejskich.
Do obowiązków Komitetu Wykonawczego należy np. wybór organizatorów najważniejszych imprez, w tym mistrzostw Europy, finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europy, ale także m.in. rozdział środków pomocowych.
Kulesza zaznaczył, że w trakcie kongresu starał się m.in. o o organizację finału Ligi Mistrzów kobiet w 2027 roku oraz EURO 2029 kobiet.
Do tej pory tylko dwóch Polaków zasiadało w Komitecie Wykonawczym UEFA – oprócz Bońka był nim Leszek Rylski (od czerwca 1956 oraz od 8 do 17 czerwca 1964 i od 6 lipca 1966 do 7 czerwca 1968).
źródła: PAP/X