Donald Tusk spotkał się z astronautami, którzy wiosną tego roku wyruszą w misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wśród nich jest także Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski. ,,Kosmos staje się przestrzenią, w której będą obecne także polskie ambicje” – powiedział premier.
W ramach misji Axiom-4 (Ax-4) wiosną tego roku czworo astronautów – Peggy Whitson (USA), jako dowódczyni misji, Shubhanshu Shukla (Indie), Tibor Kapu (Węgry) oraz Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska) – poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W środę trzech członków załogi złożyło wizytę w Polsce, spotykając się m.in. z premierem.
Tusk przypomniał, że Europejski Bank Inwestycyjny zdecydował się zainwestować 300 mln euro w polski program satelitarny.
,,To jest dla nas prawdziwy przełom […] Polska jest bardzo zaangażowana we własny program kosmiczny, ale także w międzynarodowe inicjatywy, takie jak ta misja. Lot pierwszego polskiego astronauty w XXI wieku, a drugiego w ogóle to jest zwieńczenie tego pierwszego etapu, ale podkreślam – pierwszego etapu” – mówił Tusk
Premier zwrócił uwagę na symbolikę tego, że w załodze misji znaleźli się obywatele USA i Węgier.
,,Dla Polaków to są chyba narody najbliższe naszym sercom, niezależnie od polityki” – powiedział Tusk
Even the sky is not the limit. Rusza polska misja kosmiczna. Powodzenia, Sławosz! pic.twitter.com/8847kuPAJg
— Donald Tusk (@donaldtusk) February 5, 2025
Tusk: wojna w Ukrainie odbywa się w też kosmosie
,,Kto obserwuje wojnę w Ukrainie, ten wie, jak kluczową rolę odgrywają te możliwości, które rodzą się gdzieś w kosmosie – czy to jest łączność satelitarna, czy to są już operacje bezpośrednio na froncie” – powiedział Tusk
Premier podkreślił, że to dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych i Europy wciąż możemy czuć się bezpiecznie.
,,To także dlatego, że wolny świat jest tak aktywny i tak kreatywny, jeśli chodzi o przestrzeń kosmiczną” – dodał
Zdaniem Donalda Tuska Polska jest ,,coraz aktywniejszym graczem” w rozwoju nauki i nowych technologii.
,,To brzmi ciągle może przesadnie ambitnie, ale to jest taki moment […] i będziemy w tym pomagać, popularyzować nie tylko loty kosmiczne, ale i naukę” – powiedział
Uznański: Polska znajdzie miejsce w Kosmosie
Polski astronauta podkreślił, że jest technologiem, inżynierem i przez ostatnie 15 lat pracował jako inżynier.
,,Mam nadzieję, że znajdziemy na stałe swoje miejsce w kosmosie długoterminowo i będziemy rośli jako międzynarodowy gracz, kształtujący przyszłość technologiczną Europy. Myślę, że mamy na to potencjał […] Reprezentuję Polskę, reprezentuję siebie, ale też reprezentuję tysiące inżynierów, którzy pracują (…) latami” – mówił
Uznański przypomniał, że zabierze na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) 13 eksperymentów z Polski, wyselekcjonowanych spośród 65 zgłoszonych. Dotyczą one bardzo wielu dziedzin – od medycyny, biologii, poprzez biotechnologię, po nauki inżynierskie. Wyraził nadzieję, że uda się je wszystkie przeprowadzić.
Na stronie Donalda Tuska w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym Donald Tusk rozmawia z Uznańskim i jego żoną.
Kosmiczne love story. pic.twitter.com/h1dMtAY7aD
— Donald Tusk (@donaldtusk) February 5, 2025
Pierwsza prywatna misja astronautyczna na stację, Axiom Mission 1, wystartowała w kwietniu 2022 roku. Astronauci spędzili na pokładzie ISS 17 dni.
Druga misja, Axiom Mission 2, była dowodzona przez Whitson i wystartowała w maju 2023 roku. Astronauci spędzili na orbicie 8 dni.
Najnowsza prywatna misja, Axiom Mission 3, rozpoczęła się w styczniu ubiegłego roku, pobyt załogi na ISS trwał 18 dni.
Załoga misji Axiom Mission 4, czyli Ax-4 po połączeniu z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) ma spędzić do 14 dni na pokładzie orbitalnego laboratorium, realizując misję składającą się z szeregu eksperymentów naukowych, a także działań edukacyjnych i komercyjnych.
Astronauta zdradził, że oprócz polskiej flagi (emblematu, który miał na skafandrze Mirosław Hermaszewski podczas lotu w kosmos w 1978 r.) zabierze na orbitę m.in. wiersze Wisławy Szymborskiej, muzykę Fryderyka Chopina, pamiątki związane z Marią Skłodowską-Curie i Kopernikiem oraz serduszko 33. finału WOŚP, które będzie licytowane po jego powrocie.
pap/X/rmf24