Podczas konferencji prasowej na terenie Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie, przed wylotem do Londynu, premier Donald Tusk powiedział, że w wojnie ukraińsko-rosyjskiej Polska jest po stronie Ukrainy – „bez żadnego ale”.
Donald Tusk poleciał w niedzielę do Londynu na zwołane przez premiera Wielkiej Brytanii nieformalne spotkanie kilkunastu europejskich przywódców poświęcone kwestiom bezpieczeństwa i obronności w kontekście trwającej wojnie w Ukrainie. Przed wylotem premier podkreślił, że nie tylko ludzka przyzwoitość i solidarność z atakowanymi, ale również polskie bezpieczeństwo wymagają tego, aby być po stronie Ukrainy.
Polski interes narodowy wymaga nie poddawania w dyskusję, tylko jednoznacznego, trwałego wsparcia Ukrainy w jej obronie przeciwko agresji rosyjskiej. Dzisiaj sprawa jest skomplikowana, bo stając po stronie Ukrainy w interesie naszego bezpieczeństwa narodowego równocześnie my, Polacy, jesteśmy zdecydowanie zwolennikami jak najściślejszego sojuszu Polski, Europy i całego Zachodu ze Stanami Zjednoczonymi – mówił premier
Donald Tusk przyznał, że obecne stanowisko Waszyngtonu „nie jest tak jednoznaczne” w kwestii wojny na Ukrainie.
Musimy ten dylemat przekroczyć i Polska, ze swoją reputacją, o której nasi sojusznicy i Ameryka mówią, że mamy dzisiaj wyjątkową sytuację, (dzięki temu) nasz głos będzie tym bardziej słyszalny – dodał
Szef polskiego rządu oznajmił również, że gotowość Europy jest konieczna nie dlatego, że chcemy brać udział w konflikcie.
Dzisiaj wszyscy głośno mówimy: pokój przez siłę. Silna Europa, dobrze uzbrojona, wierząca w swoje siły, przygotowana do obrony granic, to Europa mogąca zagwarantować pokój. Nie poprzez kapitulację Ukrainy – mówił
Donald Tusk przekazał również, że będzie wspierał inicjatywę premier Włoch Giorgii Meloni ws. zorganizowania szczytu Europa-USA i domagał się tego, aby Europa już teraz solidarnie wzmocniła flankę wschodnią.
Według oświadczenia brytyjskiego rządu w niedzielnym szczycie w Londynie wezmą udział przywódcy Polski, Francji, Niemiec, Danii, Włoch, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Czech, Rumunii i Turcji. W spotkaniu mają też wziąć udział sekretarz generalny NATO Mark Rutte, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa. Późnym popołudniem zaplanowano konferencję prasową premiera Donalda Tuska w ambasadzie RP w Londynie.
źródło: pap