Dowództwo Operacyjne Wojska Polskiego poinformowało, że żołnierz uczestniczący w operacji Bezpieczne Podlasie popełnił samobójstwo.
Jak wynika z ustaleń radia RMF FM, ciało polskiego żołnierza znaleziono w nocy z soboty na niedzielę w okolicy Białowieży blisko granicy z Białorusią.
Bezpieczne Podlasie to kryptonim akcji, w ramach której wojsko wspomaga Straż Graniczną, która pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej chroniąc Polskę przed nielegalnymi migrantami.
,,Z głębokim żalem informujemy, że dziś w nocy na terenie działań operacji Bezpieczne Podlasie doszło do samobójczej śmierci jednego z żołnierzy” – przekazało Dowództwo Operacyjne we wpisie zamieszczonym na platformie X
Z głębokim żalem informujemy, że dziś w nocy na terenie działań operacji Bezpieczne Podlasie doszło do samobójczej śmierci jednego z żołnierzy.
Okoliczności tragicznego zdarzenia wyjaśnia Żandarmeria Wojskowa pod nadzorem Prokuratury.
Rodzina i bliscy zmarłego żołnierza… pic.twitter.com/nhGAY1DIVf
— Dowództwo Operacyjne (@DowOperSZ) February 2, 2025
,,Rodzina i bliscy zmarłego żołnierza zostali otoczeni opieką psychologiczną” – zapewnia wojsko
Okoliczności tragicznego zdarzenia wyjaśnia Żandarmeria Wojskowa pod nadzorem Prokuratury. Na razie nie podano informacji o wieku żołnierza i motywie. Wiadomo jednak, że dramat rozegrał się w okolicach Białowieży w województwie podlaskim.
Kolejna śmierć żołnierza
W zeszłym roku Mateusz Sitek, żołnierz z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, został pchnięty nożem w klatkę piersiową przez migranta znajdującego się po drugiej stronie zapory na granicy polsko-białoruskiej.
Do ataku doszło 28 maja ub.r. w okolicach Dubicz Cerkiewnych na Podlasiu. 21-letni żołnierz zmarł 6 czerwca w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.
Pogrzeb Mateusza Sitka odbył się 12 czerwca w jego rodzinnej parafii we wsi Nowy Lubiel (woj. mazowieckie). Żołnierza pożegnała rodzina, przyjaciele, przedstawiciele służb mundurowych oraz lokalna społeczność. Jego śmierć poruszyła całą Polskę.
Osoby znajdujące się w kryzysie psychicznym albo nękane myślami samobójczymi mogą liczyć na błyskawiczną pomoc. Specjaliści dyżurują m.in. pod tymi numerami telefonów:
116 123 – kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800 70 2222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
dorzeczy/24wspolnota