Obecnie urzędujący prezydent Andrzej Duda w opinii swoich partyjnych kolegów ma po cichu pompować kandydaturę na urząd głowy państwa Sławomira Mentzena. To jego rzekoma strategia na rozprawienie się z hegemonią Jarosława Kaczyńskiego.
Jak skomentowano na portalu Onet: „Dopóki PiS jest rządzone przez Kaczyńskiego, Andrzej Duda nie będzie w stanie uzyskać w partii szerszych wpływów”. Stwierdzono również, że prezydent zaczął wspierać kandydaturę Sławomira Mentzena, aby w przyszłości utworzyć porozumienie koalicyjne między Konfederacją a PIS-em i dzięki temu poszerzyć swoje wpływy na partię Kaczyńskiego.
Zauważono ponadto, że Duda w ostatnich tygodniach dystansuje się wobec poparcia dla Karola Nawrockiego, zaś w partii w związku z tym narasta irytacja.
„Prezydent Andrzej Duda ma już na wszystko wyje****. I wszyscy w PiS też mają już wyje**** na Dudę” – rzekomo stwierdził w rozmowie z Onetem jeden z polityków PiS-u.
Wedle doniesień przedstawianych przez Onet, Duda aktualnie ma umawiać się z Mentzenem na kolejne już spotkanie. Panowie rozmawiali osobiście tuż przed Bożym Narodzeniem. Oficjalnie omawiają pomysł dotyczący zorganizowania referendum, choć w rzeczywistości komentatorzy twierdzą, że chodzi o zademonstrowanie dobrych relacji PiS-u z Konfederacją.
„W Pałacu Prezydenckim mało kto jest w ogóle członkiem PiS, a są ludzie, którzy są z Nowogrodzką na wojennej ścieżce” – dodaje rozmówca portalu. Jeden z polityków prawicowych przyznaje, że jeżeli Karol Nawrocki przegra wybory, to w Pałacu „nie będą płakać” z tego powodu.
Inny polityk zapytany o te kwestie, stwierdził, że: „Dla Pałacu ważniejszy jest jak najwyższy wynik Sławomira Mentzena. Prezydent liczy, że Mentzen uzyska dobry, trzeci wynik w Polsce i dzięki temu Konfederacja będzie określana jako <<trzecia siła>> w polskiej polityce”.
Lista dotychczas zadeklarowanych kandydatów na urząd Prezydenta RP obejmuje następujących polityków: Karol Nawrocki (popierany przez Prawo i Sprawiedliwość), Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Marek Jakubiak (Wolni Republikanie), Magdalena Biejat (Nowa Lewica), Piotr Szumlewicz (związkowiec i publicysta), Romuald Starosielec (Ruch Naprawy Polski) oraz Marek Woch (Ogólnopolska Federacja „Bezpartyjni i Samorządowcy”).