Żaden z 25 ekspertów, którzy wzięli udział w kolejnej rundzie panelu ekonomistów nie wyraził poparcia dla pomysłu dobrowolnego ZUS-u. Jak podkreśla „Rzeczpospolita” we wtorkowym wydaniu, oszczędności osobiste mogą okazać się niewystarczające do godnego życia na emeryturze.
„Nie widzę powodu, aby jedna grupa miała być pod względem oskładkowania znacząco uprzywilejowana” – powiedział prof. Jan Hagemejer z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, zapytany przez „Rzeczpospolitą” o koncepcję dobrowolnego ZUS-u, który zakładałby brak obowiązku wpłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą.
„W efekcie osoby, które nie zapewnią sobie odpowiednich oszczędności, będą beneficjentami pomocy społecznej i emerytur minimalnych – zaznaczył prof. Hagemejer.
Dziennik wskazuje, że dobrowolny ZUS jest jednym z kluczowych postulatów Konfederacji, która w obecnej kadencji przedstawiła już odpowiedni projekt w Sejmie.
„To ekstremalnie nieracjonalny pomysł. Byłaby to instytucjonalna pułapka, w którą wpadłaby znaczna część, pewnie nawet większość takich osób” – podkreśla cytowany przez „Rzeczpospolitą” prof. Marek Góra z SGH, współautor obecnego systemu emerytalnego.
Zdaniem prof. Góry szczególnie istotne jest to w kontekście składki emerytalnej, która stanowi formę oszczędności, przeznaczoną na finansowanie wydatków obecnych osób samozatrudnionych. Analizy jednoznacznie pokazują, że ludzie często nie doceniają jej rzeczywistego kosztu.
„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że nawet jeśli jednostki oszczędzają na swoją emeryturę, to nadal jest to niewystarczające. Gazeta powołuje się na dane ZUS, które wskazują, że w Polsce funkcjonuje około 1,9 mln osób samozatrudnionych. Dodatkowo, statystyki Eurostatu pokazują, że poziom samozatrudnienia w Polsce jest jednym z najwyższych w całej Unii Europejskiej.
Zgodnie z opinią prof. dr hab. Łukasza Hardta z Uniwersytetu Warszawskiego, na którą powołuje się dziennik, polski system podatkowy i składkowy wymaga ostrożnego i umiarkowanego podniesienia stopnia progresji, a nie przyznawania dodatkowych przywilejów osobom prowadzącym działalność gospodarczą.
Źródło: PAP