Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na koniec listopada 2024 roku udział obcokrajowców w ogólnej liczbie zatrudnionych wyniósł 6,9 proc. Pod koniec listopada ubiegłego roku liczba cudzoziemców pracujących wynosiła 1 069,4 tys., z czego 418 tys. realizowało umowy zlecenia i pokrewne formy zatrudnienia.
Ukraińcy najliczniejszą grupą
„Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy – 717,8 tys. osób. Ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę na koniec listopada 2024 r. wyniósł 67,1 proc., tj. o 6,2 pkt proc. mniej niż w końcu stycznia 2022 r.” – poinformowano w komunikacie.
Wzrost liczby obcokrajowców na rynku pracy
„Udział cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wzrósł w stosunku do stycznia 2022 r. o 1,7 pkt proc.” – wskazano.
Jak podaje GUS, w badanej grupie obcokrajowców dominowali mężczyźni. Ich odsetek spadł z 64,7 proc. na koniec stycznia 2022 roku do 59,5 proc. na koniec listopada 2024 roku. W listopadzie 2024 r. cudzoziemcy pracujący w Polsce reprezentowali ponad 150 państw.
Najpopularniejsze regiony zamieszkania obcokrajowców
Prawie co piąty zagraniczny pracownik zatrudniony w Polsce zamieszkiwał w województwie mazowieckim, obejmującym Warszawę i jej okolice (19,3 proc.). Najpopularniejszymi regionami do zamieszkania spoza Mazowsza były województwa dolnośląskie i wielkopolskie.
Z kolei rejony na wschodniej ścianie kraju wyraźnie nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród obcokrajowców.
Źródło: DoRzeczy, Business Insider