Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska, po rozmowach z kandydatami, postanowiła powierzyć funkcję dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie Janowi Klacie. Dyrektor obejmie funkcję z początkiem nowego sezonu teatralnego we wrześniu.
Komunikat w tej sprawie został opublikowany w poniedziałek po południu na stronie resortu.
,,Ministra Hanna Wróblewska, po rozmowach z kandydatami, powierzyła funkcję dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie Janowi Klacie” – podano
Jan Klata dyrektorem @TeatrNarodowy w Warszawie
Ministra @WroblewskaHann, po rozmowach z kandydatami, powierzyła funkcję dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie Janowi Klacie.
Dyrektor obejmie funkcję z początkiem nowego sezonu teatralnego we wrześniu br.… pic.twitter.com/PxReC20I9e
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) February 3, 2025
,,Formuła zamknięta konkursu na dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie została wypracowana w porozumieniu z przedstawicielami środowiska i dyrekcją teatru” – poinformowało Ministerstwo
Powołanie Jana Klaty na stanowisko dyrektora Teatru Narodowego budzi duże nadzieje na rozwój tej prestiżowej instytucji. Jako twórca o ugruntowanej pozycji w świecie teatru, z bogatym dorobkiem artystycznym i licznych nagrodach, ma potencjał, by wprowadzić nowe pomysły i inspiracje, które ożywią warszawską scenę teatralną. Wybór Klaty jest wynikiem szerokich konsultacji w środowisku artystycznym, co zapewne będzie miało pozytywny wpływ na przyszłą działalność Teatru Narodowego.
Kim jest Jan Klata?
Jan Klata urodził się w 1973 r. w Warszawie. W wieku 12 lat napisał pierwszą sztukę „Słoń zielony”, która została opublikowana w miesięczniku „Dialog” i wystawiona przez Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. W latach 1989-93 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie.
Po studiach zajmował się nie tylko teatrem. Był m.in. copywriterem, dziennikarzem muzycznym, reżyserem talk-show w TV Plus, niedoszłym grabarzem.
Jego pierwszą samodzielnie zrealizowaną inscenizacją był „Rewizor” wg Nikołaja Gogola wystawiony na scenie Teatru im. Józefa Szaniawskiego w Wałbrzychu (2003). Miesiąc później w Teatrze Polskim we Wrocławiu wystawił własną sztukę „Uśmiech grejpfruta”, którą prezentował wcześniej w formie warsztatów podczas Wrocławskiego Forum Dramaturgii Współczesnej Eurodrama w 2002 r.
Jan Klata w trakcie swojej kariery artystycznej wyreżyserował 60 spektakli na deskach teatrów we Wrocławiu, w Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie oraz w Grazu, Dusseldorfie, Bochum, Berlinie, Pradze i Moskwie. W latach 2013–2017 był dyrektorem Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Za inscenizację „Króla Leara” Williama Shakespeare’a (2013) Jan Klata został laureatem prestiżowej nagrody Złotego Yoricka przyznawanej najlepszej polskiej interpretacji szekspirowskich dzieł. To także laureat Paszportu Polityki i Nagrody im. Konrada Swinarskiego – przyznawanej przez redakcję miesięcznika „Teatr” – dla najlepszego reżysera sezonu. Poza tym zdobył ponad 40 nagród i wyróżnień na festiwalach w Polsce.
W listopadzie 2018 roku Klata otrzymał jedno z ważniejszych europejskich wyróżnień – statuetkę Nowe Rzeczywistości Teatralne w ramach XVII Europejskiej Nagrody Teatralnej (nagroda została wręczona 17 listopada 2018 r. w Teatrze Aleksandryjskim w Petersburgu). Artysta został drugim – po Krzysztofie Warlikowskim – polskim laureatem tej nagrody.
pap/X