Zespół deregulacyjny ma nowy pomysł, dotyczący tym razem emerytur. Dziennik „Rzeczpospolita” wyjaśnia, że pomysł polega na zgromadzeniu wiedzy o wszystkich formach emerytury w jednej aplikacji.
Nowy pomysł na emerytury. Autorem zespół Rafała Brzoski
Dziennik „Rzeczpospolita” dotarł do najnowszych propozycji legislacyjnych inicjatywy „SprawdzaMY” – Przedsiębiorcy dla Polski.
Wśród pomysłów zespołu Rafała Brzoski znalazł się punkt: „Wiedza o wszystkich formach emerytury w jednej aplikacji”.
Dziś, gdy przyszły emeryt chce sprawdzić, jakie będzie jego świadczenie, musi osobno weryfikować, jakie środki ma odłożone w ZUS, jak i w OFE czy programach pracowniczych. Zespół Brzoski proponuje ułatwienie: wszystkie te dane mogłyby zostać zgromadzone w popularnej aplikacji mObywatel. W ten sposób każdy mógłby szybko sprawdzić, jaka byłaby suma jego emerytalnych świadczeń z różnych źródeł – czytamy
Pomysł zebrania danych z ZUS i administracji skarbowej
Według „Rz”, podobna idea przyświeca pomysłowi zebrania danych z ZUS i administracji skarbowej dla celów weryfikacji solidności danego przedsiębiorcy.
Za zgodą firmy poddającej się takiej weryfikacji bank udzielający mu kredytu mógłby sam szybko uzyskać dane o zapłaconych lub zaległych podatkach i składkach. Podobnych informacji mogłyby się domagać przedsiębiorstwa weryfikując solidność swego przyszłego partnera handlowego – dodano w artykule
Nowe pomysły zespołu ds. deregulacji
W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami zespołu ds. deregulacji. Tematem było podsumowanie dotychczasowych działań dot. uproszczenia przepisów.
Do rządu wpłynęło już 111 propozycji deregulacyjnych. Do końca kwietnia możliwe będzie zaprezentowanie 300 propozycji dot. deregulacji. W maju pierwsze propozycje będą mogły trafić do Sejmu.
Wśród dotychczasowo przygotowanych propozycji są m.in.: rozszerzenie mediacji w sprawach administracyjnych; pakiety rozwiązań poprawiające płynność firm, w tym kasowy PIT dla szerszego grona firm oraz krótsze terminy zwrotu VAT; uproszczenie raportowania do urzędów skarbowych; usprawnienie procedur w przetargach publicznych; czytelne rachunki za prąd dla obywateli i firm, szybsza możliwość uruchamiania już istniejących inwestycji OZE i zwiększenie limitów instalacji fotowoltaicznych do użytku własnego.
źródło: dorzeczy