Koncert galowy „R.A.D.W.A.N. – sztuka znikania” oraz II etap Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki to jedne z pierwszych atrakcji 45. Przeglądu Piosenki Aktorskiej (PPA), który rozpoczął się w piątek we Wrocławiu. W ramach tegorocznej edycji festiwalu zaplanowano ponad 20 koncertów i spektakli muzycznych.
W pierwszym dniu festiwalu widzowie będą mieli okazję wysłuchać koncertu II etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. Na scenie zaprezentuje się 19 utalentowanych młodych artystów, wśród których przeważają studenci oraz uczniowie szkół muzycznych i teatralnych. Zwycięzcę konkursu poznamy podczas koncertu finałowego, który odbędzie się 29 marca.
Galowy koncert „R.A.D.W.A.N. – sztuka znikania”
Oficjalne otwarcie tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej miało miejsce w sobotę galowym koncertem „R.A.D.W.A.N. – sztuka znikania”. Spektakl jest hołdem dla wybitnego kompozytora muzyki teatralnej i kluczowej postaci artystycznej Krakowa, Stanisława Radwana. Reżyserka Ewa Konstancja Bułhak zaznaczyła, że jest to historia o człowieku i artyście, tworzona za pomocą jego własnej muzyki.
„Na koncert złożą się kompozycje ze spektakli Jerzego Grzegorzewskiego i Krystiana Lupy oraz utwory pisane do tekstów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Haliny Poświatowskiej i, przede wszystkim, Zbigniewa Herberta, którego poezja będzie nas prowadzić przez krainę muzyki Stanisława Radwana” – podkreśliła reżyserka Ewa Konstancja Bułhak.
„Serce ze szkła. Musical zen”
W kolejnych dniach festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć m.in. musical „Serce ze szkła. Musical zen” w reż. Cezarego Tomaszewskiego.
„To spektakl inspirowany baśnią Andersena „Królowa Śniegu” oraz książką, wywiadem rzeką Marii i Jana Peszków – to dwa światy, ze zderzenia których powstaje bezkompromisowa, pełna miłości i czułości historia opowiadająca o poszukiwaniu samego siebie” – powiedziała rzeczniczka festiwalu Agnieszka Szelega-Kolerska.
„Pieśni malowane teraz”
W programie tegorocznego PPA zaplanowano także spektakl „Pieśni malowane teraz” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz i Cezarego Studniaka. W trakcie tego przedstawienia na żywo powstaną pięć obrazów, które stworzą: Jerzy Kosałka, Edyta Olszewska, Piotr Saul, Jacek Sroka oraz Olga Szerstobitow.
Międzynarodowi artyści
Na festiwalu zaprezentują się również międzynarodowi artyści. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję wysłuchać koncertu francuskiej grupy Fo’plafonds, której członkowie grają na instrumentach wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Na scenie wystąpi także zespół Dakh Daughters, składający się z sześciu ukraińskich artystek, które zaprezentują spektakl „Danse Macabre”, poruszający temat zbrodni wojennych.
Zaprezentuje się także libański artysta Bachar Mar-Khalifé, który mieszka we Francji.
Polscy wykonawcy
Festiwal wzbogacą koncerty polskich wykonawców, w tym Natalii Sikory, laureatki Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki sprzed dwudziestu lat, która zaprezentuje muzyczny monodram z utworami Tiny Turner.
„Drugim rezydentem naszego festiwalu jest Jan Emil Młynarski, który zaprezentuje projekt „Narkotyki” przygotowany z formacją Brass Federacja. To przedwojenne piosenki o miłości i środkach psychoaktywnych” – ogłosił dyrektor artystyczny festiwalu Cezary Studniak.
Spektakle szkół teatralnych
Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu przygotował część wydarzeń w koprodukcji z Ośrodkiem Kultury i Sztuki (instytucją kultury samorządu woj.dolnośląskiego). Na festiwalu będzie można zobaczyć spektakle szkół teatralnych, takie jak „Pieśni piekarzy polskich” w reżyserii Klaudii Gębskiej (Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie), „Alicji nie będzie” w reżyserii Bartosza Porczyka i Eweliny Adamskiej-Porczyk (Akademia Sztuk Teatralnych w Warszawie) oraz „Kopciuch” w reżyserii Cezarego Studniaka (Szkoła Filmowa w Łodzi).
Premierowy koncert „Mirrors” w reż. Ewy Kaim i Agnieszki Kozak
W drugiej części koncertu finałowego, po występach finalistów Konkursu Aktorskiej, widzowie będą mieli okazję zobaczyć premierowy koncert „Mirrors” w reżyserii Ewy Kaim i Agnieszki Kozak, który, jak zapowiadają organizatorzy PPA, porusza temat inności i potrzeby akceptacji.
Organizatorem Przegląd Piosenki Aktorskiej jest Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu. Festiwal zakończy się 30 marca.
Źródło: PAP