Zespół ds. deregulacji gospodarki, kierowany przez Rafała Brzóskę, przedstawił kolejne propozycje uproszczenia przepisów. Wśród nich znajduje się m.in. zniesienie papierowych paragonów, elektroniczne umowy o pracę oraz utworzenie sądu dla rynków finansowych.
Jednym z kluczowych pomysłów jest automatyczna aktualizacja danych z rejestru PESEL, co ograniczy biurokrację i zwiększy bezpieczeństwo bankowe. Proponowane zmiany obejmują także pełną digitalizację umów o pracę i leasingowych, co ułatwi procesy administracyjne.
Nowe regulacje przewidują również ograniczenie naliczania odsetek za zwłokę po określonym terminie kontroli podatkowej oraz ujednolicenie zasad uznawania podpisów elektronicznych. Planowane jest też utworzenie specjalistycznego sądu ds. decyzji KNF, co poprawi stabilność rynku finansowego.
W obszarze podatków i finansów postuluje się uproszczenie egzekucji na podstawie faktur z KSeF, wprowadzenie 12-miesięcznego okresu przejściowego dla zmian podatkowych oraz możliwość wystawiania e-paragonów zamiast papierowych oraz rejestrowanie sprzedaży bezgotówkowej.
Zespół postuluje również weryfikację wizerunku twarzy klientów przez banki na podstawie danych z Rejestru Dowodów Osobistych oraz zniesienie wymogu odnawiania orzeczeń o niepełnosprawności dla osób z trwałymi schorzeniami.
Premier Donald Tusk powołał Rafała Brzóskę na przewodniczącego zespołu deregulacyjnego 10 lutego 2025 roku. Od tego czasu zespół przedstawił szereg propozycji mających na celu uproszczenie prawa i poprawę funkcjonowania gospodarki.