Komisja Europejska orzekła, że Polska nie będzie zwolniona z ,,mechanizmu” solidarności pomimo przyjęcia setek tysięcy uchodźców z Ukrainy.
Pod koniec 2024 roku poseł do Parlamentu Europejskiego Marcin Sypniewski wystosował zapytanie do Komisji Europejskiej w sprawie potencjalnego wyłączenia Polski z „mechanizmu solidarności” przewidzianego w Pakcie migracyjnym.
Z odpowiedzi udzielonej przez komisarza ds. wewnętrznych i migracji Magnusa Brunnera wynika, że nie ma takiej możliwości.
🇪🇺🇵🇱Komisja Europejska stwierdziła, że Polska jest związana wszystkimi aktami prawnymi wchodzącymi w skład Paktu o migracji i azylu, a na gruncie prawa unijnego nie istnieją prawne możliwości zwolnienia Polski z wdrożenia jakichkolwiek elementów Paktu.https://t.co/YYs73LW5s9
— Patryk Ignaszczak (@Patryk93672) January 30, 2025
W nadesłanym piśmie, które cytuje Ordo Iuris, zgodnie ze stanowiskiem Unii Europejskiej, Polska jest:
,,związana wszystkimi aktami prawnymi wchodzącymi w skład Paktu o migracji i azylu, które zostały przyjęte zgodnie z unijnym zobowiązaniem do opracowania wspólnej polityki azylowej (art. 78 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej) oraz z pełnym poszanowaniem zasady kompetencji dzielonych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości [art. 4(2)(j) tego samego Traktatu]”
Dlatego też na gruncie prawa unijnego nie istnieją prawne możliwości zwolnienia Polski z implementacji jakichkolwiek elementów Paktu.
Każde państwo członkowskie może wprawdzie wybrać preferowaną formę pomocy (relokacja, wkład finansowy, środki alternatywne), ale nie może od tego obowiązku w żaden sposób się uchylić.
Komisja Europejska wskazała, iż ocena dotycząca sytuacji migracyjnej państw członkowskich, zostanie dokonana w październiku 2025 roku. Jak dotąd Polska nie przedstawiła Komisji żadnych informacji dotyczących sytuacji migracyjnej w kraju.
dorzeczy