Niemiecka Federalna Agencja Środowiska przekazała, że obecna jakość powietrza w niemal całym państwie jest fatalna. W ostatnich dniach poziom stężenia niebezpiecznych substancji wielokrotnie przekroczył normy bezpieczeństwa.
Urzędnicy twierdzą, że zanieczyszczenie powietrza w kraju ma związek z ciągłym wykorzystywania przez Polskę węgla jako głównego paliwa do ogrzewania domów. Twierdzą że od 25 do 35 proc. niemieckiego smogu powietrznego pochodzi z naszego kraju.
Jak stwierdza Ute Dauert z UBA, połowa zanieczyszczeń nadciągnęła wraz z chmurą znad Polski, a jedynie 12 proc. to pochodzi z RFN. Z doniesień niemieckich ekspertów wynika, że w Hamburgu 35 proc., a w Dreźnie i Hanowerze po 25 proc. pyłu zawieszonego pochodzi zza wschodniej granicy kraju. „BZ” przekazał, iż chmura smogu w Polsce miała powstać z „elektrowni węglowych i prywatnych systemów grzewczych opalanych węglem”.
,,Nie ulega wątpliwości, że Niemcy mają dużo lepsze powietrze niż Polska. Należy pamiętać, że masy powietrza nie mają granic administracyjnych i przemieszczają się w różne strony […] Być może jest też tak, że Niemcy wykorzystują obecny epizod smogowy, aby nagłośnić fakt, iż część zanieczyszczeń na ich terytorium pochodzi z Polski” – mówił w rozmowie z „Biznes Alert” prezes Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła
UBA publikuje też aktualizowaną mapę zanieczyszczonego powietrza nad Niemcami. Wynika z niej, że w piątek stężenie cząsteczek 2,5 PM było tak duże niemal w całym kraju, że prawie wszystkie regiony oznaczono czerwonym kolorem.
Urzędy ds. ochrony środowiska w dotkniętych krajach związkowych we współpracy z federalną UBA zalecają „osobom wrażliwym, aby unikały fizycznie forsownych aktywności na świeżym powietrzu”. Niemieccy eksperci twierdzą, że taki stan powietrza może przyczynić się do wielu chorób, w tym raka płuc, zwału serca czy udaru.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że średnie stężenie PM2,5 w Polsce w 2023 r. było 2,8 razy wyższe od rocznej wartości wytycznych WHO dotyczących jakości powietrza.
W rankingu IQ Clean Air Index z 2023 r. Polska zajęła 74. miejsce wśród 134 krajów świata. W globalnym rankingu IQ Air z 2025 r. Kraków, drugie co do wielkości miasto w Polsce, znalazł się na ósmym miejscu pod względem poziomu zanieczyszczonego powietrza na Ziemi.
Europejska Agencja Środowiska szacuje, że z powodu złej jakości powietrza co roku w Unii Europejskiej umiera kilkaset tysięcy osób.
dorzeczy/polsatnews