Grupa parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej wyszła z inicjatywą obniżenia wieku emerytalnego dla strażników miejskich. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest przeciwne pomysłowi polityków.
Grupa posłów KO zwróciła się o ,,podjęcie działań mających na celu obniżenie granicy wieku emerytalnego dla straży miejskiej z uwagi na wyjątkowość tej służby, niejednokrotnie zbliżoną do pracy Policji, będącą ważnym elementem bezpieczeństwa publicznego”. Podpis pod dokumentem złożyło sześcioro posłów, m.in. Alicja Łuczak i Marcin Józefaciuk.
Zasugerowali, aby wyznaczyć wiek emerytury pomostowej na 60 lat, ,,pod warunkiem odpowiednio długiego stażu pracy np. minimum 25 lat”.
Ministerstwo jest jednak sceptyczne co do pomysłu przedstawionego przez autorów interpelacji.
,,W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są obecnie podejmowane działania mające na celu umieszczenie prac wykonywanych przez strażników gminnych (miejskich) w wykazie prac o szczególnym charakterze” – napisał w odpowiedzi wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski
Emerytury pomostowe
Emerytura pomostowa jest świadczeniem okresowym, przysługującym do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Mogą się o nią ubiegać pracownicy wykonujący prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, u których wraz z wiekiem bardzo istotnie zmniejsza się możliwość wykonywania pracy, związana z malejącą wydolnością psychofizyczną.
Podstawą prawną jest znowelizowana ustawa o emeryturach pomostowych podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w sierpniu 2023 roku. Reguluje ona sposób przechodzenia na „pomostówkę”.
Aby otrzymać emeryturę pomostową należy spełnić szereg warunków. W kwietniu 2023 roku 40,8 tys. osób pobierało emeryturę pomostową. W roku 2022 wydatki na emerytury pomostowe wynosiły ok. 1,8 mld zł.
dorzeczy