Fundacja Dobre Państwo złożyła kolejną petycję w zakresie uprawnień honorowych dawców krwi. Zaproponowali, aby dawcy zyskiwali prawo do trzech dni wolnych od pracy po oddaniu krwi.
Nowa propozycja ws. dni wolnych od pracy
Rok temu w życie weszły przepisy, które dają dodatkowe uprawnienia osobom, które oddają krew. Te mogą liczyć na dwa dni wolne od pracy: dzień oddania krwi i dzień następny. „Fakt” podaje, że Fundacji Dobre Państwo złożyła do sejmu petycję, aby rozszerzyć przywileje dawców krwi.
Zaproponowano dwie zmiany. Pierwsza miała polegać na wprowadzeniu przepisu, który powodowałby, ze państwo zwraca pracodawcom koszty za dni, kiedy dawca otrzymuje wolne za oddanie krwi. Druga kwestia dotyczyła wydłużenia okresu wolnego do trzech dni. Ostatecznie petycje nie otrzymała aprobaty.
Dni wolne od pracy traktowane jako „nagroda”
Fundacja złożyła kolejną petycję. Zaproponowała, aby dwa dni wolnego nie były związane z donacją i nie musiały następować po sobie, a były traktowane jako „nagroda”. Oznacza to, że dotyczyłyby dwóch kolejnych dni, ale roboczych.
Przedstawiciele Fundacji Dobre Państwo argumentują, że zmiana przepisów pomogłaby rozładować czwartkowe kolejki w punktach krwiodawstwa. Najwięcej osób oddaje krew w czwartek, aby przedłużyć sobie weekend.
Kto może zostać krwiodawcą?
Krwiodawcą może zostać każdy zdrowy człowiek. Tylko wówczas oddawanie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla jego zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy. Kandydat na dawcę jest zawsze kwalifikowany zgodnie z obowiązującymi zasadami i w oparciu o:
- ocenę wyników przeprowadzonych badań laboratoryjnych;
- sprawdzenie ankiety dawcy, które jest uzupełnione zebranym wywiadem lekarskim;
- wyniki skróconego badania przedmiotowego dawcy.
Ostateczną decyzję o kwalifikacji do donacji podejmuje osoba kwalifikująca.
źródło: dorzeczy