Gen. Sławomir Klekotka, komendant podlaskiej straży granicznej, alarmuje o nowych metodach forsowania granicy i atakach na funkcjonariuszy. Wskazał też, że migranci są coraz bardziej agresywni.
Nowe metody przekraczania granicy
Generał Klekotka, wraz z innymi służbami, wziął we wtorek udział w konferencji prasowej w Siemianówce, dotyczącej odbywających się w regionie krajowych ćwiczeń strażaków i innych służb przy granicy z Białorusią.
Podzielił się on obserwacjami na temat metod, jakimi migranci próbują forsować granicę. Wśród nich wymienił wycinanie profili pionowych stalowej zapory przy użyciu szlifierek akumulatorowych, pił oraz palników.
Ocenił, że reakcja służb jest dosyć szybka i zdecydowana większość osób zatrzymywana jest bezpośrednio na pasie granicznym.
Nowe metody forsowania granicy. Coraz większe grupy migrantów
Straż graniczna odnotowuje próby przekraczania granicy w coraz większych grupach, co komplikuje działania służb. W ubiegłym tygodniu odnotowano próby przekroczenia granicy przez grupy liczące nawet do 70 osób.
Oprócz metod wymagających użycia narzędzi, migranci wykorzystują także drabiny oraz próbują przedostać się przez rzeki graniczne.
Ataki na funkcjonariuszy. Akty agresji większe niż w tamtym roku
Komendant zwrócił uwagę na osoby, które są po białoruskiej stronie granicy i nie przekraczają jej, bo ich zadaniem jest pomaganie migrantom w uszkadzaniu bariery czy utrudnianie dojazdu służb na miejsce.
Klekotka wskazał, że w stronę służb rzucane są duże kamienie, a pod jadące auta kłody, żeby można było zaatakować ich pojazdy.
Skala zjawiska, która w chwili obecnej nas dotyka i akty agresji, które są nieporównywalnie większe niż w tamtym roku, po prostu desperacja, głównie służb białoruskich z powodu zmodernizowanej bariery – powodują to, że jesteśmy każdego dnia narażani na utratę zdrowia być może nawet życia – powiedział
Podlaski Oddział SG odpowiada za ochronę 247 km granicy z Białorusią
Klekotka powiedział, że skuteczność służb w zatrzymywaniu nielegalnych migrantów wynosi ok. 98 proc.
Od początku roku Podlaski Oddział SG zanotował ponad 3 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski, z czego od początku marca – ponad 2,8 tys. prób. Podlaski Oddział SG odpowiada za ochronę 247 km granicy z Białorusią. Obecnie cały ten odcinek granicy objęty jest monitoringiem.
źródło: PAP