Podatki wpłacane do budżetu UE spadną w tym roku o 11% do 471,3 mln euro, a podatnicy zapłacą więcej podatku od opakowań niepodlegających recyklingowi, podała ,,Rzeczpospolita”.
Jak wyjaśnia gazeta, Polska, podobnie jak inne kraje UE, co roku płaci podatek od tworzyw sztucznych z budżetu UE. Podatnicy płacą opłatę za zły stan recyklingu opakowań plastikowych w polskiej gospodarce.
„W tym roku nie obyło się bez niespodzianek. Nie było załamania konsumpcji, nie uznano, że spektakularnie wzrosła ilość plastikowych opakowań poddanych recyklingowi, a Polska zapłaciła 471,3 mln euro podatku, o 61 mln euro mniej niż w ubiegłym roku”. – donosi „Rz”.
Według gazety, od 2021 r., kiedy podatek został wprowadzony, Polska płaciła podatek co roku: w 2021 r. 372 mln euro; w 2022 r. 564,9 mln euro; w 2023 r. 532,2 mln euro.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, składka za nieprzetworzone tworzywa sztuczne obliczana jest na podstawie prognozowanej masy odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych, które nie zostały poddane recyklingowi. Kwota składki jest uwzględniona w budżecie UE, na podstawie którego dokonywane są comiesięczne wpłaty.
Źródło: PAP