3 grudnia przypada ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 r. Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej okazji w Pałacu Prezydenckim została zorganizowana uroczystość połączona z uhonorowaniem jednostek prężnie działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wśród wyróżnionych znaleźli się trenerzy, sportowcy, działacze i nauczyciele.
Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą uczestniczyli w tej niezwykłej ceremonii. „Zapewnienie równych szans dla wszystkich to immanentna cecha nowoczesnego państwa” – podkreślił prezydent.
Dodał również, że odznaczenia stanowią symboliczne podziękowanie polskiego państwa dla osób pracujących na rzecz drugiego człowieka. Zaznaczył, że losy osób z niepełnosprawnościami pokazują, że mimo trudności możliwe jest osiągnięcie sukcesu oraz osobistej satysfakcji.
Duda skupił się ponadto na inkluzywności naszego kraju w kwestii aktywności osób z niepełnosprawnością: „To jest wielka i absolutnie immanentna cecha nowoczesnego państwa, że jest ono państwem jak najbardziej równych szans dla wszystkich”.
Przypomniał także o projekcie ustawy o asystencji osobistej osoby z niepełnosprawnościami. Inicjatywa ma na celu wyrównanie szans i zwiększenie dostępności różnych aktywności dla takich obywateli. Ustawa trafiła już do Sejmu – prezydent wyraził nadzieję, że zostanie jak najszybciej wdrożona w życie.
W gronie wyróżnionych znalazł się m.in. odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za rezultaty sportowe, osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej oraz propagowanie aktywizacji społecznej osób z niepełnosprawnością Piotr Iwanicki. W podziękowaniu wygłoszonym przez sportowca pojawił się wątek satysfakcji z „docenienia indywidualnych wysiłków oraz uznania dla całej społeczności osób z niepełnosprawnościami i tych, którzy ich wspierają”.
„Każda z odznaczonych dziś osób niesie swoją unikalną historię – historię walki, wytrwałości i wiary w to, że bariery, zarówno te fizyczne jak i społeczne, mogą zostać pokonane” – powiedział Iwaniecki. Nawiązał również do ważnej roli działaczy, którzy potrafią dostrzec w osobach z niepełnosprawnością potencjał. Ważne pozostaje głębokie przekonanie o tym, że ograniczenia nie definiują sedna człowieczeństwa oraz potencjalnych osiągnięć konkretnej jednostki. Laureat Złotego Krzyża Zasługi wyraził swoje podziękowania także dla innych wspierających – wymienił m.in. przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji, dziennikarzy budujących pozytywny wizerunek osób z niepełnosprawnościami oraz sportowców mierzących się z takimi deficytami.