W wyniku drożejącej ropy, coraz więcej kosztuje nas również paliwo na stacjach benzynowych. Eksperci alarmują, że może być jeszcze drożej.
Według danych Refleksu opublikowanych w piątek, 6,25 zł/l oraz 6,43 zł/l to aktualne średnie detaliczne ceny odpowiednio benzyny 95 i oleju napędowego.
,,Są one najwyższe od sierpnia 2024 r. W skali tygodnia benzyna Pb95 podrożała 14 gr/l a diesel 18 gr/l” – ocenili analitycy
Autogaz również podrożał – o 6 gr/l, osiągając średnią cenę 3,28 zł/l.
Prognozy wskazują, że średnie ceny benzyny Pb95 i diesla mogą wzrosnąć o kolejne 10-15 gr/l w najbliższym czasie. Czynnikiem wpływającym na podwyżki są zmiany na rynkach globalnych oraz zwiększone koszty produkcji i transportu. Sytuacja ta odbija się na kosztach życia, szczególnie dla osób uzależnionych od transportu prywatnego i firm korzystających z floty pojazdów.
W piątek rano ropa Brent kosztowała około 81 dol. za baryłkę.
,,W sumie od 19 grudnia, kiedy USA rozszerzyły sankcje na tankowce transportujące irańską ropę naftową ceny wzrosły blisko 10 dol. za baryłkę” – przekazali analitycy
Aktualnie rynek zastanawia się nad realnym wpływem ostatnich sankcji USA i Wielkiej Brytanii wymierzonych głównie w rosyjski sektor naftowy i energetyczny. Analitycy dodali, że na czarnej liście znalazły się kolejne 183 jednostki, z których ponad 160 stanowiły tankowce przewożące rosyjska, irańską i wenezuelską ropę naftową.
Analitycy powołali się również na dane S&P Global, zgodnie z którymi w 2024 r. przewiozły one średnio około 1,6 mln baryłek dziennie ropy naftowej i 0,2 mln baryłek dziennie produktów naftowych, w tym około 1,5 mln baryłek dziennie rosyjskiej ropy naftowej, która w większości trafiła na rynki azjatyckie do Chin i Indii.
Analitycy wskazali też, że poza wzrostem cen ropy naftowej na rynkach finansowych pierwszym efektem sankcji jest ponad 4-krotny wzrost kosztu transportu ropy rosyjskiej z dalekowschodniego rosyjskiego portu Kozmino do Chin oraz spadek dyferencjału cen rosyjskiej ropy ESPO w stosunku do regionalnego benchmarku Dubai o ponad 7 dol. za baryłkę w okolice 9-10 dol. za baryłkę.
energetyka24