Według NIK zaledwie ok. 30 osób roczne korzysta z państwowej kompensaty dla ofiar niektórych przestępstw.
Kompensata dla ofiar przestępstw
Kompensatę można otrzymać, jeżeli w wyniku czynu zabronionego doznało się ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia, trwających dłużej niż 7 dni. Nie ma znaczenia, czy jest to przestępstwo umyślne bądź nieumyślne, bądź czy miało miejsce zastosowanie przemocy.
Państwowa kompensata wynosi nawet do 60 tyś. złotych
Maksymalna kwota kompensaty wynosi 25 000 zł, a gdy ofiara poniosła śmierć – 60 000 zł. W tym drugim przypadku chodzi o małżonka lub osobę pozostającą z ofiarą we wspólnym pożyciu, wstępnego lub zstępnego ofiary oraz osobę pozostającą z ofiarą w stosunku przysposobienia.
Warunki do uzyskania kompensaty
Kompensata jest wypłacana jednorazowo. Wypłaca ją sąd, który wydał orzeczenie o jej przyznaniu w terminie miesiąca od uprawomocnienia się tego orzeczenia. Kompensatę można uzyskać, jeżeli miejsce stałego pobytu znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Aby otrzymać pieniądze, czyn zabroniony musi zostać popełniony na terytorium Polski. Jeżeli czyn został popełniony na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, o kompensatę można ubiegać się tylko w tym państwie.
Wniosek o kompensatę można złożyć zanim zostanie zakończone postępowanie prowadzone przez prokuraturę lub sąd
Pieniądze z kompensaty przeznaczyć można na cele takie jak pokrycie utraconych zarobków lub innych środków utrzymania, kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją oraz kosztów pogrzebu. Świadczenie jest przyznawane tylko w sytuacji i w kwocie, w jakiej osoba uprawniona nie może uzyskać pokrycia powyższego uszczerbku majątkowego od sprawcy lub sprawców czynu zabronionego, z tytułu ubezpieczenia lub ze środków pomocy społecznej, niezależnie od tego, czy sprawca lub sprawcy czynu zabronionego zostali ustaleni.
Termin na złożenie wniosku to 3 lata od dnia ujawnienia się skutków czynu zabronionego. Nie można jednak złożyć go później niż w terminie 5 lat od dnia popełnienia przestępstwa.
Sytuacja finansowa pokrzywdzonego nie ma znaczenia przy ubieganiu się o kompensatę. Przy rozpoznawaniu wniosku ważne będzie ustalenie, czy można dostać odszkodowanie od sprawcy, pomocy społecznej lub z ubezpieczenia. Kompensata zostanie przyznana, jeżeli sąd stwierdzi, że z żadnego z wymienionych źródeł pokrzywdzony nie otrzyma odszkodowania.
źródła: dorzeczy/gov