6 stycznia obchodzimy Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane Świętem Trzech Króli. W Polsce z tej okazji przez wiele miast przechodzi orszak nawiązujący do czczonych bohaterów. Papież Franciszek w pozdrowieniach na zakończenie południowej modlitwy Anioł Pański wspomniał o tym zwyczaju i pozdrowił Polaków.
W Ewangelii według św. Mateusza czytamy historię trzech mędrców ze Wschodu, którzy przybyli do króla Heroda, aby pokłonić się nowo narodzonemu Królowi żydowskiemu. O przyjściu na świat Dzieciątka, zgodnie z tradycją biblijną, dowiedzieli się dzięki zaobserwowaniu nowej gwiazdy. Dlatego motyw gwiazdy betlejemskiej wszedł na stałe do bożonarodzeniowego imaginarium i bardzo często towarzyszy tradycyjnie wykonywanym szopkom, zdobi też szczyt choinki.
Trzema mędrcami (zwanymi również królami oraz magami) interesowali się nie tylko bibliści, ale również historycy. Z punktu widzenia badaczy, nazwa „mędrzec” wywodzi się od greckiego „magnus”, zaś „mag” od „magos”, które z kolei ma swój źródłosłów w staroperskim maguŝ, magâunô oznaczającym religijną kastę słynnego Zaratustry. Kapłani wchodzący w skład tej grupy społecznej słynęli ze znajomości astrologii, co było niezwykle cenioną umiejętnością w ówczesnej kulturze. Owo staroperskie słowo łatwo można utożsamić z magią kojarzącą się raczej z tajemniczymi praktykami, a nawet okultyzmem. W odniesieniu do Trzech Mędrców nie chodzi jednak o uprawianie czarów, a jedynie o wspomnianą wiedzę astrologiczną i umiejętność „odczytywania” znaków.
Najwyższy hierarcha Kościoła Katolickiego podkreślił, że organizowane na cześć Trzech Mędrców pochody są świadectwem wiary pokazywanej nie tylko w świątyniach, ale także na ulicach miast. „Pozdrawiam wszystkich Polaków” – powiedział Ojciec Święty.
Z okazji zbliżających się w obrządku chrześcijan wschodnich świąt Bożego Narodzenia, papież złożył życzenia dla tych braci w wierze. Zapewnił ponadto o swojej modlitwie – zwłaszcza za osoby cierpiące z powodu wojen. Poprosił słuchaczy o dalsze wsparcie modlitewne – szczególnie poświęcone sprawie pokoju na świecie.
W krótkim przemówieniu Ojciec Święty odniósł się także do odbywającego się dziś Światowego Dnia Misyjnego Dzieci. Zachęcał najmłodszych do modlitwy w intencji rówieśników pochodzących z różnych zakątków świata oraz do solidarności z nimi.