Pierwszy pakiet deregulacyjny został przyjęty przez rząd. 24 marca ma odbyć się spotkanie z zainteresowanymi grupami, podczas którego ma nastąpić podsumowanie działań.
Pierwszy pakiet deregulacyjny. Czego dotyczą zmiany?
Pakiet przygotowany przez MRiT wprowadzić ma szybsze i uproszczone procedury, mniej obciążeń kontrolno-administracyjnych, oraz więcej elektronizacji.
Resort zaproponował ponad 40 zmian dotyczących różnych obszarów działalności gospodarczej, na różnych etapach jej prowadzenia. Projektowane przepisy obejmują m.in. nowe zasady kontroli firm, usprawnienia w dialogu administracji z przedsiębiorcami, przejrzyste zasady tworzenia prawa gospodarczego.
Nowe reguły prowadzonych kontroli
Ministerstwo zaznaczyło, że pakiet zawiera m.in. nowe reguły prowadzonych w przedsiębiorstwach kontroli, mające zapewnić, że nie będą one paraliżować działania firm. Projekt ustawy przewiduje skrócenie czasu kontroli mikroprzedsiębiorców z 12 do 6 dni, wprowadzenie obowiązku doręczenia przedsiębiorcy przed wszczęciem kontroli wstępnej listy informacji i dokumentów oraz dopuszczenie możliwości wniesienia sprzeciwu wobec czynności kontrolnych.
Zmiana definicji rzemiosła i rzemieślnika
Wprowadzona ma zostać zmiana definicji rzemiosła i rzemieślnika. Nowe przepisy umożliwią przedsiębiorcom rzemieślnikom szeroki wybór prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej.
Proponowane zmiany przewidują możliwość umarzania z urzędu należności dotyczących kar administracyjnych, w tym także zaległych kar. Rozwiązanie ma umożliwićwyeliminowanie administracyjnych kar pieniężnych, m.in. w stosunku do których egzekucja nie będzie skuteczna, np. z powodu braku majątku.
Deregulacja. Kiedy przepisy wejdą w życie
Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 maja 2025 roku, z wyjątkiem przepisów odnoszących się do postępowań odwoławczych przed KIO, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2026 roku.
Donald Tusk zwrócił uwagę, że prace nad projektem ustawy deregulacyjnej „idealnie zbiegły się” ze staraniami strony społecznej.
Cześć tych regulacji pojawiła się także w postulatach tej grupy przedsiębiorców i ekspertów, którzy przygotowują nam pakiet deregulacyjny, więc dobrze się stało, że w niektórych sprawach ministerstwo wyprzedziło nawet te oczekiwania – powiedział premier
Zespół ds. deregulacji opublikował swoje postulaty
W lutym postulaty dziewięciu zmian rozporządzeń i 14 zmian ustawowych zostały opublikowane przez kierowany przez Rafała Brzoskę zespół ds. deregulacji, który opowiada się m.in. za wprowadzeniem zasady domniemania niewinności podatnika, niekaraniem podatników i księgowych za niecelowe błędy i pomyłki, ograniczeniem stosowania kar w VAT oraz podwyższonych o 50 proc. odsetek za zwłokę, brakiem możliwości przerwania biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych poprzez wszczęcie dochodzenia na podstawie Kks na rok przed upływem przedawnienia, nienaliczanie odsetek za zwłokę w przypadku, gdy kontrola podatkowa przekroczy 6 miesięcy.
źródło: pap