W ostatnich miesiącach rząd Donalda Tuska zapowiedział, że przeznaczy 7 mld zł na inwestycje w państwową zbrojeniówkę. „Minęły cztery miesiące, a zespołu nie ma” – podaje „Rzeczpospolita”.
Plan rozwoju przemysłu obronnego
W listopadzie wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek zapowiedział powstanie międzyresortowego zespołu ds. strategii przemysłu obronnego. Do udziału w pracach zostały też zaproszone Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Według „Rz” resort rozwoju i technologii twierdzi, że trwają prace nad dokumentem powołującym zespół i że ze względu na sytuację międzynarodową będą one intensywne, „tak by możliwe było jak najszybsze przygotowanie i przyjęcie dokumentu”.
Trudno jednoznacznie przesądzić, skąd wynika ta opieszałość i to, że tego zespołu jeszcze nie ma. Zapewne wpływ miało to, że odpowiedzialny za zbrojeniówkę w MAP minister Kulasek przeszedł do Ministerstwa Nauki, a jego miejsca zajął Konrad Gołota, który wcześniej się zbrojeniówką nie zajmował – odnotowuje dziennik
Przemysł obronny. Kolejna niespełniona obietnica rządu
Jak podaje „Rz”, trudno jednoznacznie stwierdzić, skąd wynika opieszałość i to, że tego zespołu jeszcze nie ma. Możliwe, że wpływ miało to, że odpowiedzialny za zbrojeniówkę w MAP minister Kulasek przeszedł do Ministerstwa Nauki, a jego miejsce zajął Konrad Gołota, który wcześniej nie zajmował się zbrojeniówką.
Rządzący: powinniśmy stawiać na zbrojeniówkę
W ocenie „Rz” brak utworzenia zapowiadanego zespołu ds. strategii i konkretnego planu na zbrojeniówkę dziwi, ponieważ zarówno premier Donald Tusk, jak i wicepremier minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz na każdym kroku przypominają o zagrożeniu ze Wschodu i o tym, że „powinniśmy stawiać na przemysł zbrojeniowy”. Co więcej, państwo polskie w ostatnich miesiącach zdecydowało o dofinansowaniu zbrojeniówki w najbliższych latach kwotą ok. 7 mld zł.
Brak planu na przemysł obronny
Brak planu na zbrojeniówkę jest w Polsce widoczny od lat. PGZ powstała w 2013 r. i miała dokonać konsolidacji spółek Skarbu Państwa z tego obszaru.
Na początku 2017 r. Najwyższa Izba Kontroli oceniła, że „konsolidacja sektora przemysłu obronnego w strukturze nowego podmiotu gospodarczego nie została poprzedzona rzetelnymi analizami systemowymi”.
źródło: dorzeczy