Z końcem marca 2025 roku wygasła umowa na zaprojektowanie elektrowni atomowej, która została podpisana w 2023 roku przez ówczesny rząd Mateusza Morawieckiego. Donald Tusk poinformował, że zakończono negocjacje umowy pomostowej.
Polska elektrownia atomowa. Umowa z USA wygasła
31 marca wygasła podpisana we wrześniu 2023 roku umowa na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni atomowej.
Rząd zapewnia, że projekt nie jest zagrożony. Jednak z formalnego punktu widzenia, co potwierdził pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna, między USA a Polską nie obowiązuje obecnie żadna umowa na budowę elektrowni atomowej.
Cały czas rozmawiamy. Brak umowy pomostowej nic nie zmienia w naszej współpracy. Ta jest kontynuowana, ponieważ realizujemy zlecone już prace, ale bez możliwości zlecania nowych – powiedział
Wrochna zapewnia, że budowa elektrowni nie będzie opóźniona.
Elektrownia atomowa. Opóźniony projekt
Eksperci szacują, że podpisanie kontraktu na kompleksową budowę reaktorów w formule EPC może się opóźnić i nastąpi dopiero w 2028 lub 2029 roku, czyli trzy lata po upływie pierwotnie zakładanego terminu.
Dla uzyskania zgody Komisji Europejskiej również należy założyć dłuższy termin na udzielenie pomocy publicznej. Choć Komisja zobowiązana jest udzielić odpowiedzi w ciągu 18 miesięcy od notyfikacji, przy tak złożonych projektach proces ten zwykle trwa dłużej.
Elektrownia w Polsce. Trzy reaktory w technologii AP1000
Elektrownia EJ1 ma mieć trzy reaktory zbudowane w technologii AP1000 amerykańskiej firmy Westinghouse o łącznej mocy 3,75 GW.
Rząd określił koszty inwestycji na kwotę 192 mld zł, z czego około 60 mld zł ma mieć formę bezpośredniego dokapitalizowania spółki PEJ ze środków Skarbu Państwa.
Prace związane z budową pierwszej elektrowni są kontynuowane
Premier Donald Tusk poinformował po posiedzeniu Rady Ministrów, że zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej. Podkreślił, że porozumienie z amerykańskimi partnerami jest teraz bardziej korzystne dla Polski.
Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej […] Porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami w taki sposób, że ta umowa jest dla nas dużo bardziej korzystna – powiedział Donald Tusk
Budowa elektrowni. Udało się wynegocjować terminy i kary za ich niedotrzymanie
Premier wyjaśnił, że poprzedni rząd wyłączył z negocjacji Prokuratorię Generalną, co – jak zaznaczył – stawiało nas w trudniejszej sytuacji podczas rozmów. Zaznaczył, że inwestycja w elektrownię jądrową to dziesiątki miliardów złotych i powinny być one wydawane racjonalnie.
Tusk powiedział, że obecnie udało wynegocjować się m.in. terminy i kary za ich niedotrzymanie.
Chcemy mieć dobre relacje a Amerykanami, ale nie chcemy żeby Polska na tym traciła – podkreślił
źródła: dorzeczy/energetyka24