Władysław Kosiniak-Kamysz zakomunikował, że cały rząd jest przeciwko Mercosur, przyjął taką uchwałę i ona go obowiązuje. Byłem przeciwko Mercosur, zanim to było modne – powiedział szef MON.
Polska przeciwna umowie UE-Mercosur
W czwartek wicepremier, minister obrony i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz był gościem na Kanale Zero. Krzysztof Stanowski pytał m.in. o sytuację w koalicji rządzącej i rozmaite sprawy polityczne, w tym dotyczące bezpieczeństwa oraz rolnictwa. Zapytał również o umowę UE-Mercosur.
Rozmowy o Mercosur nie trwały 1,5 roku, a ostatnie lata
Lider PSL podkreślił, że cały rząd jest przeciwko Mercosur, przyjął taką uchwałę i ona go obowiązuje. Dalej mówił o przytaczanych przez rząd konkluzjach z posiedzeń Rady Europejskiej z premierem Morawieckim czy Szydło. Wskazywano w nich na poparcie przyspieszenia negocjacji. Zaznaczył, że rozmowy nie trwały 1,5 roku, a ostatnie lata.
Byłem przeciwko Mercosur, zanim to było modne. Program PSL z 2019 roku. Jak o tym mówiliśmy, nikt jeszcze nie wiedział, co to jest Mercosur. Nie było to wtedy popularne. Byliśmy też przeciw umowie o wolnym handlu z Kanadą, jak była zawierana za rządów PiSu – mówił Kosiniak-Kamysz
Kosiniak-Kamysz: Zielony Ład to nie wymysł elit brukselskich
Polityk powiedział, że PiS wymyślił również inne złe dla polskiego rolnictwa projekty.
Przypomnę wypowiedź Janusza Wojciechowskiego, ówczesnego komisarze UE ds. rolnictwa, bo to za jego kadencji wchodził Zielony Ład. On mówił, że Zielony Ład to nie wymysł elit brukselskich – to program rolny PiS-u, napisany w Warszawie i przyjęty przez Brukselę – powiedział Kosiniak-Kamysz
UE-Mercosur
Przypomnijmy, że chodzi o umowę handlową między Unią Europejską a krajami Mercosur (Brazylia, Argentyna, Paragwaj, Urugwaj). Umowa ma na celu zniesienie ceł i barier handlowych w wymianie towarów i usług między UE w wymienionymi państwami. Jej przeciwnicy argumentują jednak, że nie jest jednak korzystna dla państw europejskich, które wciąż jeszcze dysponują własnym rolnictwem. Takim państwem nadal pozostaje Polska.
źródło: dorzeczy