Polska zwróciła się do władz Węgier o uchylenie statusu uchodźcy przyznanego Zbigniewowi Ziobrze. Ewentualne cofnięcie ochrony mogłoby otworzyć drogę do wydania międzynarodowego listu gończego.
Polska zwróciła się do władz Węgier o uchylenie statusu uchodźcy przyznanego Zbigniewowi Ziobrze
Musimy występować do Węgier o to, by status uchodźcy został uchylony. Zwracaliśmy się już o to i czekamy na odpowiedź
– powiedział Dariusz Mazur we wtorek (2 czerwca) w Radiu Zet
Według wiceszefa MS, jeśli status uchodźcy zostałby cofnięty, możliwe byłoby podjęcie dalszych działań międzynarodowych wobec Ziobry.
Mazur ocenił również, że przyznana na Węgrzech ochrona międzynarodowa uniemożliwiła wcześniej wydanie przez Interpol tzw. czerwonej noty wobec byłego ministra. Jak wskazywał wcześniej, zmiana stanowiska władz węgierskich mogłaby doprowadzić do ponownego rozważenia takiego wniosku.
Zbigniew Ziobro mógł posługiwać się genewskim dokumentem podróży
Wiceminister powiedział ponadto, że Ziobro mógł posługiwać się wydanym uchodźcom genewskim dokumentem podróży. Według Mazura były minister nie dysponował już zwykłym polskim paszportem, dlatego taki dokument mógł umożliwić mu podróż poza Europę.
źródło: DoRzeczy


