„Składając hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej jesteśmy razem także po to, aby przestrzec nas samych, cały świat oraz przyszłe pokolenia przed tym, że nie można być bezsilnym wobec zła” – powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystości upamiętniającej 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.
W obchodach upamiętniających 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, które miały miejsce w Warszawie, przemówienie wygłosił premier Donald Tusk.
Słowa premiera w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej
„Zawsze wtedy, kiedy czcimy pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej, czujemy to samo – cisza jest donośniejsza niż najpiękniejsze przemówienia. Brakuje słów, aby zrozumieć ogrom tej zbrodni” – wskazał szef rządu.
Premier Tusk podkreślił, że „dzisiaj nie możemy milczeć”. „Ofiara 22 tysięcy oficerów, podoficerów, Polek, Polaków — elity polskiego narodu — jest krzyczącą lekcją nie tylko historii, ale lekcją, której musimy wysłuchać ze szczególną wrażliwością” – powiedział.
Tusk nawiązuje do sytuacji w Ukrainie
Premier odniósł się również do sytuacji na Ukrainie. Tusk zaznaczył, że kilka godzin temu w mieście Sumy rosyjskie rakiety „spadły na kobiety, mężczyzn i dzieci”.
„Śmierć tych ludzi jest tak samo tragiczną, zadaną przez to samo zło, które dziś zagraża Polsce i całej Europie” – powiedział.
„Składając hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej jesteśmy razem także po to, aby przestrzec nas samych, cały świat oraz przyszłe pokolenia przed tym, że nie można być bezsilnym wobec zła, kłamstwa i agresji. Nie ulegniemy kłamstwu. Nie poddamy się żadnej kłamliwej propagandzie. Nigdy nie będziemy słabsi od zła. Kiedy widzimy, choćby dzisiaj, obrazy z Ukrainy, to nie będziemy udawali, gdzie jest zło, gdzie jest oprawca, a gdzie jest ofiara” – kontynuował.
„Musimy każdego dnia solidarnie, razem budować silną Polskę”
Tusk oświadczył, że trzeba przyrzec tym, którzy oddali życie, że Polska nigdy więcej nie stanie sama w walce ze złem, kłamstwem i niesprawiedliwością.
„Jako polski naród podejmujemy ogromne wysiłki, aby tego typu zbrodnia już nigdy się nie powtórzyła, aby Polacy już nigdy nie byli bezsilnymi ofiarami. Musimy każdego dnia solidarnie, razem budować silną Polskę. Nasza pamięć ma najgłębszy sens wtedy, gdy wyciągamy z niej właściwe wnioski. Pamięć o tych ofiarach jest nie tylko źródłem wzruszeń, ale przede wszystkim źródłem naszej siły. Głęboko w to wierzę, tak jak wierzę w Polskę” – zaznaczył.
Źródło: DoRzeczy