Prezydent Andrzej Duda, który przebywał z wizytą w Korei Południowej, oświadczył, że nie ma możliwości przekazania broni zakupionej przez Polskę w ostatnim czasie. „Nie ma rozważanego scenariusza, w którym my przekazujemy broń, którą w ostatnim czasie kupiliśmy za miliardy złotych z kieszeni naszych podatników, komukolwiek. Ta broń ma służyć bezpieczeństwu i obronie Rzeczypospolitej Polskiej” – zaznaczył prezydent, odpowiadając na pytanie dziennikarzy o możliwość przekazania broni Ukrainie, w przypadku, gdyby Korea Południowa zdecydowała się na taki krok.
Prezydent przyznał, że tego typu pytanie padło ze strony ukraińskich partnerów, na co odpowiedział stanowczo, podkreślając, że „dopóki on pełni urząd, nie ma takiej możliwości”. „Broń, którą kupiliśmy, ma wzmacniać bezpieczeństwo Polski i nie ma mowy o jej przekazaniu nikomu” – dodał Duda.
Produkcja czołgów K2 w Polsce?
Podczas swojej wizyty prezydent Duda odwiedził zakłady produkcyjne Hyundai Rotem, gdzie produkowane są czołgi K2, także te, które Polska zakupiła. Prezydent wyraził nadzieję, że wkrótce podpisana zostanie umowa, która umożliwi produkcję czołgów K2 w Polsce.
„Mam nadzieję, że w najbliższym czasie, dosłownie w ciągu kilku tygodni, zostanie zawarta umowa, której efektem będzie rzeczywista polonizacja czołgów K2, czyli ich produkcja w Polsce. To jest cel, który od samego początku staraliśmy się osiągnąć” – mówił prezydent.
Duda zaznaczył, że negocjacje między Koreą Południową a Ministerstwem Obrony Narodowej trwały przez długi czas, a osiągnięcie porozumienia będzie miało kluczowe znaczenie dla Polski. „Mamy nadzieję, że produkcja tych czołgów w Polsce rozpocznie się wkrótce i że będziemy w stanie oferować te zdolności produkcyjne i technologię także innym krajom” – podkreślił.
Produkcję czołgów K2 w Polsce zapowiedział już w czerwcu wicepremier i szef MON, Władysław Kosiniak-Kamysz, który zaznaczył, że Polska dąży do tego, by stać się centrum serwisowym dla sprzętu koreańskiego. W lipcu 2022 roku Mariusz Błaszczak, ówczesny szef MON, zatwierdził umowy na południowokoreańskie uzbrojenie, w tym czołgi K2, samoloty bojowe FA-50 oraz armatohaubice K9.
Zakup czołgów K2 dla Polski został podzielony na dwa etapy. W pierwszym etapie Polska miała zakupić 180 czołgów, natomiast drugi etap obejmował dostawę ponad 800 czołgów w standardzie K2PL oraz rozpoczęcie produkcji w Polsce w 2026 roku. Czołgi dostarczone w pierwszej fazie miały zostać doprowadzone do standardu K2PL.
Źródło: www.pap.pl