We wtorek na posiedzeniu rządu ministrowie zajmą się nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, który zakłada m.in. utworzenie jednostek motocyklowych ratownictwa medycznego.
Ratownicy medyczni na motocyklach mają docierać w miejsca, do których nie może dojechać ambulans, na przykład podczas utrudnień w ruchu drogowym.
Motocyklowe jednostki ratownicze będą elementem wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, oddzielnie kontraktowanym przez oddziały wojewódzkie NFZ.
Motocykl ratunkowy będzie prowadzony przez osobę uprawnioną do medycznych czynności ratunkowych, wyposażony zostanie w niezbędne leki i wyroby medyczne, a także w sprzęt do obsługi Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Jednostki motocyklowe będą pracować od 1 maja do 30 września, do 12 godzin w ciągu jednej doby.
Projekt wprowadza także obowiązek zapewnienia wsparcia psychologicznego członkom zespołów ratownictwa medycznego. Wpisanie tego obowiązku do ustawy to realizacja zapowiedzi resortu zdrowia po zabójstwie ratownika medycznego, do którego doszło w styczniu w Siedlcach. Ratownicy medyczni będą także cyklicznie szkoleni z samoobrony i technik deeskalacyjnych. Przeszkolenie będzie się odbywało nie rzadziej niż raz na 5 lat i będzie finansowane ze środków publicznych. Co więcej, Ministerstwo Zdrowia ma zapewnić ratownikom kamizelki nożoodporne.
Kolejna zmiana zakłada stworzenie podstawy prawnej do wypłaty dodatków za pracę w niedziele i święta oraz w nocy. Projekt zakłada prawo do dodatków w wysokości 45 proc. i 65 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdą godzinę pracy wykonywanej w niedziele i święta oraz za każdą godzinę pracy w nocy dla członków zespołów ratownictwa medycznego.
Zgodnie z projektem, jeden Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) zabezpieczy teren nie większy niż obszar zamieszkały przez 200 tys. mieszkańców. Czas dotarcia zespołów z miejsca zdarzenia do SOR nie powinien być dłuższy niż 45 minut, a czas na przekazanie pacjenta w SOR nie będzie mógł przekroczyć 15 minut. Po zmianach wojewodowie będą mogli utworzyć cztery nowe dyspozytornie medyczne w województwach: małopolskim, wielkopolskim, mazowieckim oraz śląskim.
Kolejne rozwiązanie to rozszerzenie definicji pierwszej pomocy o możliwość podawania w sytuacji nagłej leków dostępnych na miejscu zdarzenia. Lek taki mógłby podać świadek zdarzenia.
Większość przepisów miałaby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
CIR podał, że na nowe rozwiązania rząd przeznaczy w 2025 roku 187 mln zł, a w 2026 roku 382 mln zł.
pap