Pod koniec stycznia prezydent zatwierdził ustawę dotyczącą instytucji zajmujących się obsługą kredytów oraz nabywców kredytów. Nowe regulacje umożliwią dłużnikom łatwiejszą restrukturyzację swoich zobowiązań.
Nowe regulacje weszły w życie 19 lutego. Zostały one wprowadzone w celu realizacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego oraz Rady (UE) 2021/2167 z dnia 24 listopada 2021 roku dotyczącej podmiotów zajmujących się obsługą kredytów oraz nabywców kredytów. Ich celem jest ułatwienie konsumentom unikania egzekucji komorniczej w sytuacji zaprzestania spłaty zobowiązań wobec banków.
Ulga dla zadłużonych
Jedną z kluczowych zmian wprowadzonych przez ustawę jest obowiązek przedstawienia konsumentom możliwości restrukturyzacji długu w sytuacji opóźnień w spłacie rat. Obowiązek ten spoczywa na bankach oraz instytucjach udzielających pożyczek.
Dotychczas taki wymóg dotyczył jedynie kredytów hipotecznych, a teraz obejmie także kredyty gotówkowe, karty kredytowe oraz pożyczki udzielane przez instytucje finansowe.
W praktyce proces ten będzie przebiegał w następujący sposób: jeśli kredytobiorca nie reguluje rat w terminie, pierwszy krok polega na wysłaniu do niego wezwania do uregulowania zaległości, z minimalnym terminem wynoszącym 14 dni. W treści pisma znajdzie się również informacja o możliwości złożenia wniosku o restrukturyzację zadłużenia w tym samym czasie.
Warto zaznaczyć, że wniosek nie będzie automatycznie akceptowany. W przypadku jego odrzucenia bank będzie zobowiązany do pisemnego uzasadnienia swojej decyzji. Ponadto, bank nie ma prawa podejmować decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku według własnego uznania. Niezbędne będzie wprowadzenie regulaminu, który szczegółowo określi kryteria, jakie musi spełnić wniosek dłużnika.
Nowe przepisy stwarzają szansę dla konsumentów borykających się z problemami w terminowej spłacie zobowiązań na uniknięcie egzekucji komorniczej. Restrukturyzacja może przyjąć formę wydłużenia okresu spłaty kredytu, zmiany harmonogramu rat lub innego dostosowania warunków finansowych do możliwości kredytobiorcy.
Źródło: DoRzeczy