W Kościele katolickim rozpoczął się adwent – czterotygodniowy okres przygotowań do uroczystości Bożego Narodzenia.
Historia adwentu
Słowo „adwent” pochodzi od łacińskiego adventus, oznaczającego „przyjście”. W starożytnym Rzymie odnosiło się do oficjalnych wizyt cesarza, natomiast w chrześcijaństwie termin ten nabrał teologicznego znaczenia. Pierwsze wzmianki o przygotowaniach do świąt Narodzenia Pańskiego pochodzą z końca IV wieku z Hiszpanii. Tam, zgodnie z decyzjami synodu w Saragossie, wierni byli zachęcani do modlitwy i czuwania od 17 grudnia do 6 stycznia, dnia uroczystości Epifanii, upamiętniającej narodzenie Jezusa, pokłon mędrców, chrzest w Jordanie i pierwszy cud w Kanie Galilejskiej.
W tradycji gallikańskiej adwent miał charakter pokutny i wiązał się z postem. W V wieku biskup Perpetuus z Tours wprowadził obowiązkowe posty w poniedziałki, środy i piątki od 11 listopada (dnia św. Marcina) do Bożego Narodzenia. W Rzymie adwent pojawił się dopiero w VI wieku, mając bardziej radosny charakter, bez praktyk pokutnych. Papież Grzegorz Wielki ujednolicił jego obchody, ustalając cztery niedziele jako czas przygotowania do świąt. W Polsce w XII wieku adwent trwał pięć niedziel, co wynika z zapisów homiliarzy wawelskich.
Symbolika i tradycje adwentowe
Adwent w Kościele katolickim rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Jest to czas wypełniony modlitwą, rekolekcjami i liturgią. Ważnym elementem są roraty – poranne msze święte poświęcone Maryi, którą symbolizuje biała świeca z wstęgą. Liturgia rorat odbywa się w ciemności rozświetlanej lampionami przynoszonymi przez wiernych, co wyraża postawę czuwania.
Innym symbolem adwentu jest wieniec adwentowy – wykonany z gałązek iglastych z czterema świecami, symbolizującymi kolejne tygodnie oczekiwania. Zwyczaj ten wywodzi się z tradycji protestanckiej, ale w latach 20. XX wieku przyjął się także w rodzinach katolickich w Polsce.
Współczesny wymiar adwentu
Adwent ma charakter radosnego oczekiwania, co podkreślają zmiany w liturgii i brak zakazu organizowania zabaw w tym czasie. To także okazja do zaangażowania w pomoc potrzebującym. W ramach akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Polska przygotował dwa miliony świec, z których dochód zostanie przeznaczony na wsparcie dzieci z ubogich rodzin.
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą zaapelowali o solidarność i wspieranie potrzebujących: „Niech blask wigilijnych świec rozświetli nasze stoły, a nasza pomoc będzie wsparciem dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej”.
Nowy rok duszpasterski
W Polsce adwent inauguruje także nowy rok duszpasterski, który w tym roku przebiega pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. W tym duchu Kościół zachęca wiernych do refleksji, zaangażowania i radosnego oczekiwania na narodziny Zbawiciela.