Gdy zostanę prezydentem, doprowadzę do tego, że emerytury nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym – zapowiedział w czwartek kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Menzten.
Mentzen chce zwolnienia świadczeń emerytalnych z podatku dochodowego
W czwartek Mentzen odwiedził Sejny w woj. podlaskim. Tam przedstawił jedną ze swoich propozycji dotyczących podatków oraz systemu emerytalnego.
Przekażcie to swoim dziadkom, bo ja nie mam z nimi kontaktu. To wy macie z nimi kontakt. W telewizji im o tym nie powiedzą. Powiedzcie swoim babciom i swoim dziadkom, że jak na mnie zagłosują i wygram te wybory, to doprowadzę do zdjęcia podatku z emerytur, że uda się to zrobić […] To jest skandal. Człowiek pracuje ciężko całe życie, odkłada sobie te składki, żeby iść na emeryturę, chce je z powrotem, to mu państwo mówi nie, i każe płacić podatek dochodowy od czegoś, co ktoś już raz zarobił. To jest przecież jakiś absurd – mówił polityk na spotkaniu z wyborcami
Mentzen zadeklarował, że nie podpisze żadnej ustawy podnoszącej podatki
Polityk skrytykował polską klasę polityczną. Zarzucił jej niekompetencję i nieróbstwo. Według niego, Polacy „zasługują na to, aby w kraju w końcu coś się zmieniło”.
Zadeklarował też, że nie podpisze żadnej ustawy podnoszącej podatki.
Polacy zasługują na niskie i proste podatki. Żadnego podatku więcej – podkreślił Mentzen
Emerytura w Polsce podlega opodatkowaniu
Emerytura w Polsce podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, co oznacza, że jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Zaliczka na podatek dochodowy jest pobierana od podstawy wymiaru, a więc świadczenia pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Z podatku są zwolnione osoby, które nie pobierają emerytury większej niż ok. 2 tys. 500 zł miesięcznie. Ma to związek z kwotą wolną od podatku, która obecnie wynosi 30 tys. zł.
Waloryzacja rent i emerytur
W tym roku waloryzacja emerytur i rent wynosi 5,5 proc. Wskaźnik waloryzacji jest ustalany na podstawie danych ekonomicznych GUS za 2024 roku (tj. 3,6 proc. inflacji i 12,4 proc. wzrostu płac – waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji).
Co istotne, wyższe wypłaty oznaczają wyższą składkę zdrowotną. Dodatkowo część seniorów po raz pierwszy zapłaci podatek od emerytury, czyli PIT.
źródło: dorzeczy